Navigácia:   www.caroyal.sk Ako na dovolenku Tipy a triky dovolenka
Ako na dovolenku - výpis článkov v kategórii

Čo vlastne znamená....


FIRST MOMENT = PRVÁ CHVÍĽA = PRVÝ MOMENT

Nákup dovolenky vo first momente = najvyššie zľavy ponúkané cestovnou kanceláriou = tourperátorom

TOUROPERÁTOR =  cestovná kancelária, ktorá ponúka vlastné produkty = dovolenky

FIRST Moment = výhodné zľavy cestovnej kancelárie pre klienta , ktorý si zakúpi svoju dovolenku v predstihu a má byť vlastne first momentovou zľavou zo strany CK odmenený

First Momenty majú CK rozčlenené dátumovo.

Najvyššie zľavy sú ponúkané do konca decembra /  januára a potom  do konca februára, marca a niekedy až do polovice prípadne konca apríla.
Každý mesiac  sa tieto zľavy postupne znižujú

Jednou zo zliav,  ktorá nie je dátumovo obmedzená je tzv. VERNOSTNÁ ZĽAVA =  touto zľavou CK odmeňuje svojho verného klienta, ktorý s ňou cestuje 1 a viac krát. Aj táto zľava je u mnohých CK postupná, teda čím viac krát s nimi cestujete , tým viac percentná je vernostná zľava.

Ďalšie zľavy : za kompletnú jednorázovú úhradu, narodeninové zľavy, skupinové, rôzne bonusové zľavy :pre denných študentov VŠ, pre pedagógov,
pre seniorov.

 FIRST MOMENT :

Deti úplne zdarma = za deti zaplatíte iba letiskové a servisné poplatky a komplexné cestovné poistenie, prípadne víza, ak sú potrebné pri vstupe do krajiny.

Deti zdarma = Pozor !  Tu už za deti okrem hore uvedených poplatkov platíte aj letenku.          
            

Zľavy vo forme % = percentuálna zľava,  ktorú Vám touroperátor poskytne zo základného lôžka. 

Pozor! nie všetky CK uplatňujú pre klientov aj zľavy z prísteliek.   

Niektoré CK  poskytujú zľavy aj zo základného lôžka, prípadne prístelky a dopravy.

Mnohé CK ako druh First Momentu ponúkajú svojim klientom bezplatné nástupné miesta pri  autobusovom zájazde, iné ponúkajú transfery na letiská zdarma do určitého dátumu.

Ďalšie zase majú pre klientov zaujímavý fakultatívny výlet na mieste pobytu zdarma

Prístelka = samostatné lôžko ktoré musí byť uspôsobené veľkosťou a rozmermi na vek pre ktorý je ponúkané ( niekedy pre deti len do veku 10 – 12, inokedy až 15 – 18 rokov, a samozrejme aj pre dospelého.

Pozor ! Každá krajina má svoju vekovú hranicu do akého veku môžu byť ubytované deti na prístelkách. Preto sa stretávate s rôznym vekom detí na prístelkách a preto aj rozdielne ceny samozrejme.

1 / 2 izba = klasická dvojlôžková izba                                                   

1 / 2 + 1 = klasická dvojlôžková izba s možnosťou jednej prístelky

1 / 2 + 2 = klasická dvojlôžková izba s možnosťou až 2 prísteliek

1/ 2 + 3 = klasická dvojlôžková izba s možnosťou až 3 prísteliek

V izbe 1 / 2 + 2,3 môže byť tzv. páľanda  = poschodová posteľ, tak aby Vás to neprekvapilo  na mieste.

Suita  = 2 samostatné izby

Rodinná izba = CK si za ňu skoro vždy účtujú príplatok voči klasickej izbe. V takejto izbe väčšinou bývajú dve spálne, nemusia  byť spravidla oddelené dverami.

Izby s výhľadom na more prípadne s balkónom – väčšinou bývajú príplatkové tak ako rodinnéčo však nie je pravidlo

Poväčšine Vám CK nikdy na 100% negarantuje takéto izby pokiaľ si ich nepriplatíte. Môže to byť v poznámke na zmluve, ale nie je to záväzná požiadavka klienta pre CK.

Štúdio :  pre 2-3-4 osoby pozostávajú z jednej miestnosti s dvoma lôžkami s možnosťou 1-2 prístelky. Súčasťou vybavenia je  kuchynský kút (kuchynská linka, varič s menšou elektrickou rúrou, chladnička, riad pre daný počet osôb), kúpeľňa so sprchou a WC, balkón alebo terasa. Samozrejmosťou nebýva TV, klimatizácia )

Apartmán :   pozostávajú z viac spální, v každej sú dve lôžka, prípadne tretie lôžko, kuchynky s kuchynským kútom a chladničkou (kuchynská linka, varič, kuchynský riad). Majú balkóny, terasy, vlastné sociálne zariadenie, môžu mať TV, klimatizáciu ).

Apartmány sa podľa počtu spální ďalej delia na :

Bilocal : 1 samostatná spálňa pre 2 alebo 3 osoby a obývacia izba s kuchynským kútom s 1 alebo 2 príležitostnými lôžkami. Vhodné pre 2- 4 osoby
Trilocal :2 samostatné spálne pre 2 alebo 3 osoby a obývacia izba s kuchynským kútom s 1 alebo 2 príležitostnými lôžkami. Vhodné pre 4 - 6 osôb
Quatrolacal : 3 samostatné spálne pre 2 alebo 3 osoby a obývacia izba s kuchynským kútom s 1 alebo 2 príležitostnými lôžkami. Vhodné pre 6–9 osôb.


POBYT  - počet nocí a dní ktorý strávite na svojej dovolenke.

Zájazd
– celkový počet dní a nocí, ktorý strávite na dovolenke vrátane dopravy

Prvý a posledný deň zájazdu nie je pre Vás už dovolenka, je to čas ktorý je už určený na prepravu na a  z dovolenky = zájazdu.

Prvý a posledný deň dovolenky býva kritický, pretože nie každý je spokojný, že keď príde na dovolenku, dostáva izbu v deň príchodu
len v určitom čase / check - in a posledný deň ju musí opustiť tedado určitej hodiny / check -out.
Toto pravidlo je to určené medzinárodnými hotelovými pravidlami. Ale zas nie je striktne dané že pokiaľ majú izby pripravené,
nemôžete ich dostať skôr ako je stanovené. Je to o zmluvách a dohodách medzi partnermi. Je tu však aj možnosť neskorého check - out.

A rovnako aj posledný deň.
 Na svojej izbe môžete stráviť do určitého času, väčšinou do 10,00 – 11,00h maximálne  12,00h a potom sa už musíte vysťahovať, t.j. že aj keď  ide Bus či lietadlo v posledný deň o nejakej 18,00h, tak vy musíte izbu opustiť. Toto sa tiež riadi medzinárodnými pravidlami, prípadne aj podľa toho ako má túto záležitosť zazmluvnenú tá ktorá cestovná kancelária. No len máloktorá cestovka ma neskorý  check - out zariadený s hotelom.

LAST MOMENT  alebo posledná chvíľa 
v tomto momente sa tesne pred odchodom dá zakúpiť dovolenka za veľmi zaujímavú cenu. Cestovné kancelárie totiž krátko pred uskutočnením zájazdu miesta, ktoré sa nepredali vopred, ponúknu za ceny často nižšie  o 30 - 50%. Cenovo sú teda takéto zájazdy veľmi výhodné. Určite ich ocenia hlavne tí, ktorým nerobí problém spontánne odcestovať a v práci si nemusia dlho vopred plánovať dovolenku.

Zďaleka však možnosti či už last moment alebo aj ultra last moment nebývajú v takom širokom rozsahu ako first moment. Prečo? 
Na túto otázku je trochu komplikovanejšia odpoveď , nakoľko má viac špecifikácií.  
Nemáme čas na výber - jednoducho musíme konať, alebo aj rovno povedané : ber či neber.
Nie je tak široký rozsah ubytovania a to už nespomínajúc že nemusí byť počet leteniek, či autobusovej dopravy toľko, koľko práve vy potrebujete .
A možno máte vyhliadnuté niečo , čo chcete, veľmi sa Vám to páči  a práve to už nebude voľné.
Je len a len  na Vás či sa rozhodnete pre last moment alebo ultra last moment.  Alebo uprednostníte first moment?

PS : vernostné a rôzne bonusové Zľavy neplatia pri kúpe dovolenky typu LAST MINUTE 

 

Idem na dovolenku ... Čo so sebou ???


Rady na cestu a čo si zobrať so sebou na dovolenku...        
poradíme Vám, čo budete potrebovať alebo by sa Vám mohlo hodiť na dovolenke
nechýbajú tu ani informácie o tom, na čo by ste nemali určite zabudnúť
- pred odchodom na dovolenku si včas spíšte zoznam vecí, ktoré budete potrebovať, vďaka 
  čomu tiež zistíte, čo ešte musíte nakúpiť či vybaviť
pokiaľ ste zbehlí cestovatelia, pomôžeme Vám napríklad iba osviežiť pamäť

5 VECÍ, NA KTORÉ NESMIETE ZABUDNÚŤ

1.    platný cestovný pas alebo občiansky preukaz (ak cestujete iba po Európskej únii a Vaše deti majú už svoje doklady). Pri dokladoch si vopred overte
                                                                        dobu   platnosti a možnosti použitia.
2.    ostatné cestovné doklady (cestovná zmluva, pokyny, letenka, cestovný lístok, vodičský preukaz apod.)
3.    peniaze, kreditná karta
4.    cestovné poistenie
5.    lieky, ktoré musíte užívať

Doporučujeme

Pre prípad straty Vašich dokladov v priebehu dovolenky Vám doporučujeme, aby ste si už urobili aspoň čiernobielu kópiu pasu alebo občianskeho a vodičského preukazu (strany s fotkou a základnými údajmi), vzali si so sebou 2 farebné fotky pasového formátu a uložili si ich niekde inde, než máte svoje originálne doklady. I toto sa Vám môže hodiť a zmierniť prípadné následky straty či odcudzenia Vašich dokladov.

Cestovné poistenie

Pred odchodom na dovolenku je nevyhnutné mať v poisťovni uzatvorené aspoň základné cestovné poistenie. Na dovolenku si potom nezabudnite so sebou zobrať kartičku preukazujúcu uzatvorenie cestovného poistenia a uistite sa, že je na nej telefónne číslo asistenčnej služby. Pri ceste po Európskej únii doporučujeme zobrať si so sebou tiež kartičku Vašej zdravotnej poisťovne v Slovenskej republike, ktorá Vám zabezpečuje čiastočnú úhradu starostlivosti i v ostatných štátoch Európskej únie. Hlavným účelom poistenia je úhrada liečebných nákladov v prípade, že po ceste a v zahraničí ochoriete alebo utrpíte úraz. Poistenie na cesty môže byť zahrnuté i vo Vašej platobnej karte.

Výmena peňazí a platobné karty

Peniaze na dovolenku si pohodlne vymeníte v banke alebo v zmenárni. Podľa typu krajiny, do ktorej sa na dovolenku chystáte, pôjde prevažne o výmenu meny euro (EUR) alebo americký dolár (USD). Pred nákupom je dobré si zistiť najvýhodnejšie kurzy mien. V zahraničí môžete zároveň používať platobné karty Visa a MasterCard, ktoré sú najrozšírenejšie a použiteľné vo väčšine turistických oblastí. Z bohatej ponuky rôznych typov bankových kariet sú výhodné tzv. embosované karty. Tie sú opatrené reliéfnym (vystúpeným) písmom a môže sa s nimi platiť i cez ručný imprinter (tlačiareň). Je možné ich používať všade tam, kde nie je umožnená online elektronická platba (lietadlá, malé obchodíky, reštaurácie a pod.). Platiť kartou v zahraničí je omnoho výhodnejšie než si vyberať hotovosť z bankomatu. Za platbu u obchodníkov si banka spravidla nič neúčtuje.

Lieky a základné zdravotné potreby

Nezabudnite si so sebou vziať lieky, ktoré pravidelne užívate, najlepšie do príručnej batožiny. Mimo nich je vhodné vybaviť sa aspoň základnou lekárničkou na cestu, do ktorej patrí:                                                                                                                    

 • obväzový materiál, nožničky a náplaste, dezinfekcia pre ošetrenie drobných poranení (Septonex, Ajatin)
 • prípravky na alergiu a poštípanie hmyzom, popŕhlenie (Fenistil gel, Zyrtec, Zodac)
 • teplomer, lieky proti bolesti a na zníženie teploty (Paralen, Panadol, Ataralgin, Ibalgin)
 • lieky na hnačku (Endiaron, Endiform, Imodium, Ercefuryl, tzv. čierne uhlie - Carbosorb)
 • tablety či kvapky proti žalúdočnej nevoľnosti v dopravných prostriedkoch
 • pri leteckej doprave sťahovacie (kompresné) pančuchy do lietadla (zvlášť na dlhé lety), pokiaľ trpíte ťažkosťami so žilami a krvným obehom (odporúčame konzultovať s lekárom)
 • ostatné lieky podľa osobnej potreby - napr. na nespavosť, zažívanie, opary, bolesti kĺbov či svalov, vitamíny (napríklad vitamín C), homeopatiká a iné
 • pokiaľ chcete na dovolenke podnikať i ďalšie pešie či cyklistické výlety, zaraďte do svojej cestovnej lekárničky tiež nejaké masážne emulzie a masti podporujúce prekrvenie svalstva a pokožky a pôsobiace proti svalovej únave

Mapy, sprievodca, GPS navigácia a slovník

Ak chcete na svojej dovolenke uskutočniť i nejaké výlety a nebyť pritom závislí na delegátovi či miestnych sprievodcoch, určite sa Vám bude hodiť mapa, turistický sprievodca a vreckový slovník v klasickej tlačenej alebo elektronickej podobe. O to viac, pokiaľ idete na dovolenku vlastnou dopravou napríklad i s bicyklami. Tu využijete i GPS navigáciu do auta, GPS na bicykel, GPS do mobilu alebo outdoorovú turistickú GPS navigáciu ponúkajúcu všestranné využitie ako v aute (bez hlasového výstupu), pri turistike, na bicykli, lodi, v lietadle alebo na lyžiach. GPS pre turistiku sú odolné voči prachu, vibráciám, vlhkosti a slnečnému žiareniu.

Volanie v zahraničí - roaming

Mobilné služby roaming umožňujú používať Váš mobilný telefón v zahraničí. Volať, prijímať hovory, posielať i prijímať SMS a MMS. Možnosť používania Vášho mobilného telefónu v zahraničí a ceny taríf za poskytnuté služby je dobré si vopred zistiť u Vášho mobilného operátora. Nezabudnite si pribaliť k svojmu mobilnému telefónu i nabíjačku. Telefón využite i k uloženiu čísiel na Vášho delegáta, do hotela alebo miestne taxi služby či na asistenčnú službu poisťovne, u ktorej ste si zjednali službu cestovné poistenie.

Cestovná batožina

Jej vhodný výber je dôležitý. Cestovná batožinu zvolíme podľa typu a charakteru pobytu. Pre zájazdy letecké, autobusom či vlastnou dopravou doporučujeme univerzálne použiť kufre na kolieskach a ako príručnú batožinu cestovnú kabelku, tašku či batoh, ktorý pohodlne nosíte na chrbte a možno ich využiť i pre turistické výlety či prepravu vecí na pláž. Pre turistické a trecking výlety sú vhodné outdoor batohy a krosná. U batožiny, ktorú si pri leteckej doprave chcete vziať so sebou na palubu (ako príručnú batožinu) si skontrolujte, či jej rozmery nepresahujú povolenú veľkosť, ktorú stanovujú aktuálne platné predpisy, podobne ako obsah tejto príručnej batožiny.Oblečenie a obuv
Pre aktívnu i oddychovú dovolenku by malo mať pohodlné outdoorové oblečenie prednosť. Výber vhodného oblečenia a doplnkov sa bude pochopiteľne riadiť typom daného zájazdu. Či pôjde o dovolenku pri mori, poznávací zájazd, turistiku, trecking alebo lyžiarsky pobyt.

 • pyžamo, nočná košeľa, spodné prádlo, ponožky
 • košele, polokošele, tričká, tielka a topy
 • nohavice, krátke nohavice, šortky
 • tepláková či fleece súprava alebo pohodlný domáci úbor
 • kabát, bunda, mikina, sveter
 • šiltovka, klobúčik, šatka (hlavne v lete), čapice, šál a rukavice (v zime, ale i v lete na horách)
 • plavky
 • topánky (tenisky, sandále, šľapky či domáca obuv...)

Berte tiež do úvahy, že v mnohých krajinách je pri návšteve pamiatok (kostolov, svätyní, chrámov a iných cirkevných stavieb) vyžadované oblečenie zakrývajúce aspoň kolená a ramená a pri spoločenských udalostiach či pri večerách v niektorých hoteloch je mužom vstup dovolený len v dlhých nohaviciach.

Toaletné a hygienické potreby

 • telový šampón, sprchový gél či mydlo, šampón na vlasy, vlasová kozmetika
 • pleťový krém, krém na ruky
 • zubná kefka a zubná pasta
 • potreby na holenie (holiaci strojček, žiletky, pena, krém alebo gél na holenie, voda či krém po holení)
 • dezodorant, antiperspirant, parfém (podľa vlastnej potreby)
 • hrebeň, nožničky a pilník na nechty (cestovná manikúra set)
 • papierové vreckovky, vlhčené obrúsky, toaletný papier, dámske hygienické potreby
 • uterák, osuška
 • hodiť sa Vám môžu tiež nejaké prípravky na čistenie uší (audispray, ušné kvapky, vatové tyčinky...)

Ochrana proti slnečnému UV žiareniu

Myslite na svoje zdravie a nezabudnite na ochranné prostriedky proti ultrafialovému žiareniu.

 • opaľovacie krémy a oleje (pri výbere je dôležité sledovať ochranný faktor)
 • prípravky po opaľovaní – krémy a oleje (ukľudňujú, chladia a ošetrujú pokožku)
 • slnečné okuliare (chránia Vaše oči)
 • šiltovka, čapica alebo iná vhodná pokrývka hlavy, ktorá chráni pred slnečnými lúčmi

Ochranné prostriedky využijete nielen pri pobyte pri mori, ale sú vhodné i pre turistické výlety, trecking, pri pobytoch na horách či lyžovaní.

Ochrana proti bodavému a inému hmyzu

S bodavým a obvykle dotieravým hmyzom sa môžete stretnúť prakticky vo všetkých európskych i exotických prímorských letoviskách a ostrovoch. Pokiaľ chcete svoju dovolenku prežiť naozaj v kľude a dokonalej pohode, tak rozhodne nepodceňujte nákup ochranných prostriedkov proti bodavému hmyzu. Proti komárom, kliešťom, osám, muchám a inému hmyzu je možné sa účinne brániť celou škálou dlho pôsobiacich ochranných prípravkov. Skutočne veľmi účinné sú tiež elektrické odpudzovače proti hmyzu. Vďaka nim môžete kľudne spať dokonca i pri otvorenom okne. Ak máte v priebehu Vašej dovolenky v pláne i návštevu tropických pralesov alebo iných oblastí s hojným výskytom hmyzu, môže sa Vám hodiť aj moskytiéra, a to ako sieťka na tvár, tak i prenosná závesná sieť nad posteľ.

Ostatné veci a tipy na dovolenku

Väčšine z nás už nestačí na svoju dovolenku iba spomínať, ale zážitky z pobytu chceme mať i zachytené pre neskoršie „oživenie spomienok“. Preto nezabudnite na:

 • klasický či digitálny fotoaparát s dostatočnou kapacitou pamäťovej karty, nabíjačku alebo náhradné batérie
 • videokameru s nabíjačkou, kazetu do kamery alebo pamäťovú kartu
 • podľa typu krajiny i adaptéry do zásuviek

Pokiaľ si budete chcieť vychutnať kávu, čaj alebo napríklad urobiť instantnú polievku v súkromí svojej izby, na balkóne či terase apartmánu, tak si určite zoberte:

 • ponorný varič alebo rýchlovarnú kanvicu (oboje je možné zaobstarať si i v cestovnom prevedení)
 • kávu, porciovaný čaj, cukor, sušenú smotanu
 • instantné polievky
 • lyžičky a hrnčeky, ktoré je však možné obvykle kúpiť i na mieste takmer v každom obchode, čím zároveň získate užitočný suvenír
 • čistiaci prostriedky na riad, hubku, utierku

Pokiaľ si so sebou budete brať niečo na pozdvihnutie nálady či upravenie žalúdku alebo budete chcieť ochutnať nápoje z miestnych zdrojov, tak si tiež pribaľte:

 • otvárač na víno (vývrtku)
 • otvárač na pivo
 • vreckový nôž, ktorý má obvykle univerzálne využitie (pozor, neberte si ho na palubu lietadla!)

Veci pre spríjemnenie voľných chvíľ nielen na pláži:

 • niečo na čítanie (časopisy, noviny, knižka)
 • krížovky, sudoku, kvízy a hádanky do vrecka
 • hracie karty, vykladacie karty, kocky, pexeso, mini šachy a iné cestovné spoločenské hry
 • prenosný audio prehrávač (MP3 a MP4 prehrávače a pod.)

Ďalšie tipy:

 • do autobusu, auta či lietadla si môžete vziať cestovný nafukovací vankúš - golier a tiež štuple do uší
 • príručná baterka alebo čelovka môže dobre poslúžiť v prípade nečakaného výpadku elektrického prúdu alebo pri nočnom safari
 • hodiť sa Vám môže tiež malý zápisník a písacie potreby na dôležité poznámky alebo lúštenie krížoviek
 • cestovná sada na šitie (základné šicie potreby ako sú ihla, niť, zapínací špendlík, gombík)
 • ďalekohľad, kompas, výškomer, tlakomer
 • rybárske potreby pre prípad rekreačného rybolovu (udice, navijáky, návnady, oblečenie, stoličky...)

Cestovanie autom (vlastnou dopravou)

Pri využití vlastnej dopravy na Vašu dovolenku nesmiete zabudnúť na vodičský preukaz a pri ceste do zahraničia na povinné poistenie - zelenú kartu. Pre zníženie rizika na cestách Vám doporučujeme využiť Asistenčnú službu, ktorá poskytuje kompletnú pomoc vodičom v núdzi a zaistí prípadný odťah. S tým je výhodné spojiť i uzatvorenie havarijného poistenia do zahraničia. To Vám v prípade núdze pomôže nielen vyriešiť všetky problémy, ale hlavne ušetriť i nemalú finančnú čiastku. Pokiaľ strávite na ceste viac hodín, zoberte si do auta pre lepší pocit voľné pohodlné oblečenie a pre spolujazdca napríklad i deku s vankúšom. Mimo dobrého technického stavu vozidla, je dobré si skontrolovať i základnú povinnú výbavu:      

 • náhradné elektrické poistky a žiarovky                                                       
 • príručný zdvihák hever a kľúč na skrutky kolies
 • náhradná rezervná pneumatika
 • výstražný trojuholník
 • auto lekárnička s neprepadnutou platnosťou
 • v niektorých krajinách je povinná i výstražná reflexná vesta vo vozidle


 

K nepovinnej doporučenej výbave motorového vozidla patrí napr. merač tlaku vzduchu v pneumatikách, kanyster s rezervou paliva (min. 5 l), zásoba pitnej vody (min. 3 l), hasiaci prístroj, batériové svietidlo, handry, pracovné rukavice, lano atď. Nemenej dôležité sú i pneumatiky. Skontrolujte ich dezén a pred jazdou i správny tlak. Pokiaľ cestujete v zime, doporučujeme splňovať povinné podmienky dopravnej značky „Zimná výbava“, kedy musíte použiť zimné pneumatiky s hĺbkou vzoru hlavných drážok najmenej 4 mm na všetkých kolesách. Pri ceste do hôr sa môžu hodiť i snehové reťaze.

Naše odporučenie

 • pokiaľ dostanete iba jeden kľúč k Vašej hotelovej izbe, vyžiadajte si v prípade potreby ďalší
 • pri odhlasovaní z hotela si nezabudnite vyzdvihnúť svoje doklady a tiež veci z trezoru, pokiaľ ste ho využili
 • neberte si so sebou drahé šperky a iné cennosti, alebo ich aspoň ukladajte v izbovom či hotelovom trezore

PREHĽAD VECÍ, KTORÉ BUDETE POTREBOVAŤ, PODĽA TYPU ZÁJAZDU

Dovolenka pri mori     

Základná výbava k moru:

 • plavky
 • taška, kabela alebo batoh na prenášanie vecí (pre tieto účely je možné použiť príručnú cestovnú batožinu)
 • ochranné opaľovacie krémy a slnečné okuliare (tie sme už uvádzali vyššie)
 • topánky do vody (sú vhodné tam, kde býva zlý prístup do mora alebo pri vodných športoch)
 • termoska (napr. na ľadový čaj) alebo fľaša na vodu (majte vždy pri sebe, je nevyhnutné dodržiavať pitný režim)
 • pribaľte si tiež niekoľko štipcov na prádlo a cca 2 metre povrazu, ktorý môžete v prípade núdze či početnejšej rodiny využiť ako šnúru na sušenie plaviek a uterákov

Pokiaľ nie sú k dispozícii ležadlá so slnečníkmi alebo ich nechcete platiť, zoberte si so sebou:                                               

 • veľkú osušku na utieranie, ktorú môžete zároveň použiť ako podložku pri ležaní na vyhriatej piesočnej pláži
 • rákosovú rohož alebo karimatku zase využijete ako podložku pri ležaní na kamenitej pláži
 • pokrývku hlavy ako ochranu pred horúcimi slnečnými lúčmi a možným úpalom
 • nafukovačku do vody i na pláž
 • pokiaľ máte malé deti, zoberte im nafukovacie rukávniky a pre zábavu nafukovaciu loptu

Milovníci vodných športov, šnorchlovania a podmorskej fauny i flóry si nepochybne nemôže zabudnúť:

 • potápačský set (potápačské okuliare, šnorchel, plutvy príp. digitálny hĺbkomer) alebo aspoň okuliare na vodné športy

Podľa vlastného výberu a potrieb si so sebou môžete vziať športové potreby vhodné pre rekreáciu.

Dovolenka na horách a lyžiarske zájazdy

Včas pred odchodom skontrolujte stav a funkčnosť Vášho vybavenia.

 • lyže a lyžiarske vybavenie (topánky, viazanie a palice)
 • snowboard a snowboardové vybavenie (topánky a viazanie)
 • lyžiarske a snowboard oblečenie (zimné bundy, nohavice, ponožky, termoprádlo, rukavice, čapice...)
 • helmy, prilby, chrániče chrbta, okuliare na lyže a snowboard

 

 

Letíte na dovolenku?


Letíte na dovolenku?                                        


Strážte  svoje zdravie aj na palube lietadla

 

Aj vy letíte  na zaslúženú dovolenku ?           

 

Nemajte obavy, lietadlá sú po lodiach najbezpečnejší dopravný prostriedok, hoci táto forma prepravy má svoje špecifiká aj zdravotné riziká, ktoré treba zvážiť.

Odborníci odporúčajú dobre sa pred letom vyspať a prísť na letisko včas, aby sa človek vyhol zbytočnému zhonu a stresu. Treba si neustále pripomínať, že dovolenka je pred nami a čakajú nás samé pekné veci.

Možno budete mať chvíľu spotené dlane a srdce vám bude biť odušu, ale dá sa to prekonať, ak sa v okamihu vzletu opriete o operadlo sedadla, zavriete oči a začnete si predstavovať, že sa nachádzate niekde celkom inde, na príjemnom mieste. Fantázii sa medze nekladú...

Studený a suchý vzduch

Pri bežných charterových letoch do nejakej prímorskej destinácie, ktoré trvajú hodinku či dve, to nie je problém, ale ak sa chystáte na dlhý let, mali by ste myslieť na možný chlad a suchý vzduch v kabíne lietadla a takisto na tzv. syndróm ekonomickej triedy.

V lietadlách je najmä počas štartu pomerne silno pustená klimatizácia a dá sa tam ľahko prechladnúť. Počas niekoľkohodinových letov letušky rozdávajú deky, ale vhodné je zobrať si aj niečo na zakrytie šije, hoci šatku alebo bavlnený šál a teplé ponožky, aby ste sa mohli pohodlne vyzuť z topánok. Veľmi dobre môže poslúžiť aj nafukovací cestovný vankúšik, ktorý si dáte okolo krku, aby vám v spánku nepadala hlava. Kto má problémy so zaspávaním, vhodné je zobrať si aj pásku na oči, resp. štuple do uší.

Nepríjemné je aj to, že na palubu si môžete so sebou zobrať v jednom balení maximálne deci tekutín. Maximálny objem tekutín, krémov, pást či gélov v príručnej batožine je dohromady 1 liter, takže ak práve so sebou nemáte niekoľko decových fľaštičiek s vodou, môžete byť do chvíle, kým lietadlo dosiahne potrebnú letovú hladinu a letušky dostanú povolenie roznášať pitie, aj dosť smädní. (Výnimkou je preprava detskej stravy, špeciálnej výživy a nevyhnutné množstvo liekov.) Nie je preto od veci "zavodniť" sa ešte na letisku, aj keď človek potom riskuje, že mu bude v nevhodnej chvíli treba na záchod.

Proti trombóze sťahujúce pančuchy
Syndróm ekonomickej triedy je počas dlhých letov kapitolou samou osebe.
Je spojený s opuchom nôh, najmä pri členkoch, a rizikom tvorby krvných zrazenín. O ekonomickej triede sa v názve týchto zdravotných ťažkostí hovorí preto, že tento problém vzniká najmä u cestujúcich v ekonomickej, resp. turistickej triede, kde je medzi sedadlami nedostatok priestoru na nohy. Počas dlhšieho letu sa preto pasažierom odporúča precvičovať si nohy, napr. v sede napínať sedacie svalstvo, prepínať špičky, krúžiť nohami v členkoch a podobne. Ak ste náchylní na opuchy, mali by ste pri odbavovacom pulte leteckej spoločnosti žiadať o miesto pri uličke (anglicky "aisle", čítaj "ájl"), do uličky je možné končatiny lepšie natiahnuť a časté vstávanie nebude obťažovať spolucestujúcich. Dobrou alternatívou sú aj sedadlá pri núdzovom východe.

Pásmová choroba
Za spomenutie stojí ešte jeden problém súvisiaci s rýchlym presunom na veľkú vzdialenosť, ktorý umožňuje letecká preprava. Je to "jet lag", pásmová choroba, porucha biologických rytmov spojená s preletom viacerých časových pásiem. Váš organizmus má ešte deň, pritom v krajine, do ktorej ste prileteli, je už noc a vám sa nedarí zaspať. A naopak. Príznaky "jet lag" syndrómu sú horšie, ak sa cesta uskutoční zo západu na východ. Pásmová choroba sa dá zmierniť len tým, že človek si začne denný režim prispôsobovať už pred odletom, počas bdenia čo najviac času strávi v dosahu silného svetla a pred, počas i po prechode časových zón môže užívať neškodný preparát melatonín. Ak sa dá, liekom na spanie je vhodné sa vyhnúť.

Možné problémy v lietadle                                                                                                                                                                      

 • strach z lietania: ešte pred zakúpením dovolenky treba zvážiť, či ho viete prekonať.

Letecká doprava

patrí medzi najbezpečnejšie, odporúča sa prísť na letisko včas, aby sa človek vyhol zbytočnému zhonu, vybrať si sedadlo skôr vpredu, zhlboka dýchať, rozptýliť sa čítaním, počúvaním hudby, prípadne užiť liek proti úzkosti, fytofarmakum na upokojenie a pod. (neriešiť tento problém alkoholom!)

 • zima z klimatizácie: na tento problém treba myslieť najmä pri dlhých letoch, deky rozdávajú letušky, do lietadla nechoďte s obnaženými ramenami, resp. zoberte si šatku na zakrytie šije, teplé ponožky
 •  
 • smäd: do lietadla môžete jednotlivo zobrať tekutiny v max. decových fľaštičkách, a kým lietadlo dosiahne potrebnú letovú hladinu a letušky začnú roznášať nápoje, môžete byť smädní, zavodnite sa ešte na letisku, ale nie až tak, aby ste stále potrebovali chodiť na toaletu (pomôcť môže jablko, šťavnatý kyslý cukrík)
 •  
 • zaľahnuté uši: problém s vyrovnávaním tlaku v Eustachovej trubici môžete mať pri štarte a pristávaní lietadla, cmúľajte preto v tomto čase cukrík, alebo žujte žuvačku, pohybujte spodnou čeľusťou doprava a doľava tak, aby ste cítili, že vám v ušiach "puká", pri zaľahnutí si môžete aj zapchať nos tak, že si stlačíte nosové krídla a silno fúknete
 •  
 • suchý vzduch: v kabíne lietadla je vzduch ešte suchší ako na púšti, čo môže spôsobovať problém najmä pri dlhších letoch, riešením je zobrať si na palubu malé balenie krému (max. 100 ml alebo napr. vzorku z časopisu), namiesto kontaktných šošoviek je výhodnejšie mať radšej okuliare kvôli vysušovaniu slizníc
 •  
 • syndróm ekonomickej triedy: opuch nôh okolo členkov a riziko vzniku krvných zrazenín najmä u predisponovaných ľudí pri dlhých letoch, prevenciou je cvičenie s nohami, nosenie kompresívnych pančúch, užitie kyseliny acetylsalicylovej, pacientom angiologických ambulancii so závažnou formou chronickej žilovej nedostatočnosti dokonca injekcia nízkomolekulárneho heparínu, osoby s takýmito problémami (a tehotné ženy) by mali žiadať miesto pri uličke
 •  
 • jet lag: pásmová choroba sa obyčajne prejaví až niekoľko hodín po pristátí po rýchlom prechode viacerých časových zón, ešte pred odletom jej možno prechádzať prispôsobovaním denného režimu, na mieste dovolenky tráviť čo najviac času v dosahu slnečného i umelého svetla, vhodným preparátom je voľnopredajný doplnok výživy melatonín – je na rastlinnej báze, ale treba ho začať užívať už pred odletom

Čo sa pred vstupom do lietadla považuje za tekutinu

(v príručnej batožine, ktorú si beriete so sebou na palubu, do 1 litra na osobu max. v 100 ml baleniach)
- voda a ostatné nápoje, polievky, sirupy
- krémy, mlieka a oleje
- parfumy
- spreje
- gély vrátane vlasových a sprchových gélov
- zložky tlakových nádob vrátane peny na holenie, ostatných pien a dezodorantov
- pasty vrátane zubných pást
- zmiešané kvapalno-pevné látky
- maskara, mejkap, odličovacie mlieko
- ostatné položky s podobným zložením

Najčastejšie odoberané zakázané predmety u cestujúceho a v jeho príručnej batožine: ( zdroj letisko Bratislava )

 1. Manikúrová súprava (obsahujúca ostré a zahrotené predmety)                        
 2. vreckové nožíky (bez rozdielu dĺžky čepele)
 3. skrutkovače (bez rozdielu veľkosti)
 4. príbory (nôž a vidlička)
 5. "švajčiarske“ karty (súčasťou ktorých sú ostré a zahrotené predmety)
 6. žiletky a orezávač
 7. železné odliatky rôznej veľkosti a tvaru
 8. náradie (francúzske kľúče, kladivá, klince)

 

 

 

DESATORO CESTOVATEĽA

Toto cestovateľské desatoro pochádza z britskej cestovnej spoločnosti, ale ako sami uvidíte, perfektne vyhovuje aj slovenskému turistovi.

Cestovatelia

1 Veci neočakávaj také ako doma, pretože si ich opustil v snahe nájsť niečo iné.

2 Nebudeš brať veci príliš vážne, pretože bezstarostná myseľ je počiatkom príjemnej dovolenky.

3 Nedovolíš, aby ti iní turisti liezli na nervy, pretože platíš nemalé peniaze zato, aby si strávil príjemne chvíle.

4 Dbaj o to, aby si si vzal iba polovicu oblečenia, ktoré považuješ za nevyhnutné a dvakrát toľko peňazí.

5 Vždy musíš vedieť, kde máš svoj

cestovný doklad, lebo bez neho si človek bez vlasti.

6 Pamätaj, ak by sme boli stvorení preto, aby sme zostaváli na jednom mieste, boli by sme stvorení s koreňmi.

7 Nemal by si sa zožierať starosťami, pretože v tom nie je žiadne potešenie - len málo vecí je fatálnych.

8 Ak si v cudzej krajine, buď pripravený chovať sa viacmenej ako miestny obyvateľ.

9 Neposudzuj krajinu podľa jedného domáceho obyvateľa, ktorý ti spôsobil nejaký problém.

Čítajte viac...
 


JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL

Rady na dovolenku

Čo vlastne znamená....

FIRST MOMENT = PRVÁ CHVÍĽA = PRVÝ MOMENTNáku...

Tipy a triky dovolenka
Viac..
Letíte na dovolenku?

Letíte na dovolenku?              ...

Tipy a triky dovolenka
Viac..
Idem na dovolenku ... Čo so sebou ???

Rady na cestu a čo si zobrať so sebou na dovolen...

Tipy a triky dovolenka
Viac..
Ochrana obydlia počas letnej dovolenkovej sezóny

V letnej dovolenkovej sezóne veľa ľudí na d...

Tipy a triky dovolenka
Viac..
DESATORO CESTOVATEĽA

Toto cestovateľské desatoro pochádza z britskej...

Tipy a triky dovolenka
Viac..

Kontakt CAROYAL

Adresa: CA ROYAL, ZNS ROKOŠ, Nám. Ľ. Štúra 19, 95701 Bánovce nad Bebravou
Tel+421 38 760 10 20
Mobil: +421 903 617 362
Fax: +421 38 760 10 20
Otváracie hodiny:
Po-Pia: 9.00 hod - 16.00 hod
Sobota: 9.00 hod - 12.00 hod - sezóna

Novinky na email

Novinky a akcie od nás, môžete dostávať aj prostredníctvom e-mailu. Prihláste sa k bezplatnému odberu práve teraz. Pokračujte...

Novinky v CAROYAL

Oznamy - dôležité
Cestovná agentúra bude v období 24.4.-28.4.2015 zatvo...viac...
OZNAM
Dovolenky zakúpené v cestovnej agentúre ROYAL sú produ...viac...