Rady na cestu a čo si zobrať so sebou na dovolenku...        

poradíme Vám, čo budete potrebovať alebo by sa Vám mohlo hodiť na dovolenke
nechýbajú tu ani informácie o tom, na čo by ste nemali určite zabudnúť
- pred odchodom na dovolenku si včas spíšte zoznam vecí, ktoré budete potrebovať, vďaka 
  čomu tiež zistíte, čo ešte musíte nakúpiť či vybaviť
pokiaľ ste zbehlí cestovatelia, pomôžeme Vám napríklad iba osviežiť pamäť

5 VECÍ, NA KTORÉ NESMIETE ZABUDNÚŤ

1.    platný cestovný pas alebo občiansky preukaz (ak cestujete iba po Európskej únii a Vaše deti majú už svoje doklady). Pri dokladoch si vopred overte
                                                                        dobu   platnosti a možnosti použitia.
2.    ostatné cestovné doklady (cestovná zmluva, pokyny, letenka, cestovný lístok, vodičský preukaz apod.)
3.    peniaze, kreditná karta
4.    cestovné poistenie
5.    lieky, ktoré musíte užívať

Doporučujeme

Pre prípad straty Vašich dokladov v priebehu dovolenky Vám doporučujeme, aby ste si už urobili aspoň čiernobielu kópiu pasu alebo občianskeho a vodičského preukazu (strany s fotkou a základnými údajmi), vzali si so sebou 2 farebné fotky pasového formátu a uložili si ich niekde inde, než máte svoje originálne doklady. I toto sa Vám môže hodiť a zmierniť prípadné následky straty či odcudzenia Vašich dokladov.

Cestovné poistenie

Pred odchodom na dovolenku je nevyhnutné mať v poisťovni uzatvorené aspoň základné cestovné poistenie. Na dovolenku si potom nezabudnite so sebou zobrať kartičku preukazujúcu uzatvorenie cestovného poistenia a uistite sa, že je na nej telefónne číslo asistenčnej služby. Pri ceste po Európskej únii doporučujeme zobrať si so sebou tiež kartičku Vašej zdravotnej poisťovne v Slovenskej republike, ktorá Vám zabezpečuje čiastočnú úhradu starostlivosti i v ostatných štátoch Európskej únie. Hlavným účelom poistenia je úhrada liečebných nákladov v prípade, že po ceste a v zahraničí ochoriete alebo utrpíte úraz. Poistenie na cesty môže byť zahrnuté i vo Vašej platobnej karte.

Výmena peňazí a platobné karty

Peniaze na dovolenku si pohodlne vymeníte v banke alebo v zmenárni. Podľa typu krajiny, do ktorej sa na dovolenku chystáte, pôjde prevažne o výmenu meny euro (EUR) alebo americký dolár (USD). Pred nákupom je dobré si zistiť najvýhodnejšie kurzy mien. V zahraničí môžete zároveň používať platobné karty Visa a MasterCard, ktoré sú najrozšírenejšie a použiteľné vo väčšine turistických oblastí. Z bohatej ponuky rôznych typov bankových kariet sú výhodné tzv. embosované karty. Tie sú opatrené reliéfnym (vystúpeným) písmom a môže sa s nimi platiť i cez ručný imprinter (tlačiareň). Je možné ich používať všade tam, kde nie je umožnená online elektronická platba (lietadlá, malé obchodíky, reštaurácie a pod.). Platiť kartou v zahraničí je omnoho výhodnejšie než si vyberať hotovosť z bankomatu. Za platbu u obchodníkov si banka spravidla nič neúčtuje.

Lieky a základné zdravotné potreby

Nezabudnite si so sebou vziať lieky, ktoré pravidelne užívate, najlepšie do príručnej batožiny. Mimo nich je vhodné vybaviť sa aspoň základnou lekárničkou na cestu, do ktorej patrí:                                                                                                                    

  • obväzový materiál, nožničky a náplaste, dezinfekcia pre ošetrenie drobných poranení (Septonex, Ajatin)
  • prípravky na alergiu a poštípanie hmyzom, popŕhlenie (Fenistil gel, Zyrtec, Zodac)
  • teplomer, lieky proti bolesti a na zníženie teploty (Paralen, Panadol, Ataralgin, Ibalgin)
  • lieky na hnačku (Endiaron, Endiform, Imodium, Ercefuryl, tzv. čierne uhlie - Carbosorb)
  • tablety či kvapky proti žalúdočnej nevoľnosti v dopravných prostriedkoch
  • pri leteckej doprave sťahovacie (kompresné) pančuchy do lietadla (zvlášť na dlhé lety), pokiaľ trpíte ťažkosťami so žilami a krvným obehom (odporúčame konzultovať s lekárom)
  • ostatné lieky podľa osobnej potreby - napr. na nespavosť, zažívanie, opary, bolesti kĺbov či svalov, vitamíny (napríklad vitamín C), homeopatiká a iné
  • pokiaľ chcete na dovolenke podnikať i ďalšie pešie či cyklistické výlety, zaraďte do svojej cestovnej lekárničky tiež nejaké masážne emulzie a masti podporujúce prekrvenie svalstva a pokožky a pôsobiace proti svalovej únave

Mapy, sprievodca, GPS navigácia a slovník

Ak chcete na svojej dovolenke uskutočniť i nejaké výlety a nebyť pritom závislí na delegátovi či miestnych sprievodcoch, určite sa Vám bude hodiť mapa, turistický sprievodca a vreckový slovník v klasickej tlačenej alebo elektronickej podobe. O to viac, pokiaľ idete na dovolenku vlastnou dopravou napríklad i s bicyklami. Tu využijete i GPS navigáciu do auta, GPS na bicykel, GPS do mobilu alebo outdoorovú turistickú GPS navigáciu ponúkajúcu všestranné využitie ako v aute (bez hlasového výstupu), pri turistike, na bicykli, lodi, v lietadle alebo na lyžiach. GPS pre turistiku sú odolné voči prachu, vibráciám, vlhkosti a slnečnému žiareniu.

Volanie v zahraničí - roaming

Mobilné služby roaming umožňujú používať Váš mobilný telefón v zahraničí. Volať, prijímať hovory, posielať i prijímať SMS a MMS. Možnosť používania Vášho mobilného telefónu v zahraničí a ceny taríf za poskytnuté služby je dobré si vopred zistiť u Vášho mobilného operátora. Nezabudnite si pribaliť k svojmu mobilnému telefónu i nabíjačku. Telefón využite i k uloženiu čísiel na Vášho delegáta, do hotela alebo miestne taxi služby či na asistenčnú službu poisťovne, u ktorej ste si zjednali službu cestovné poistenie.

Cestovná batožina

Jej vhodný výber je dôležitý. Cestovná batožinu zvolíme podľa typu a charakteru pobytu. Pre zájazdy letecké, autobusom či vlastnou dopravou doporučujeme univerzálne použiť kufre na kolieskach a ako príručnú batožinu cestovnú kabelku, tašku či batoh, ktorý pohodlne nosíte na chrbte a možno ich využiť i pre turistické výlety či prepravu vecí na pláž. Pre turistické a trecking výlety sú vhodné outdoor batohy a krosná. U batožiny, ktorú si pri leteckej doprave chcete vziať so sebou na palubu (ako príručnú batožinu) si skontrolujte, či jej rozmery nepresahujú povolenú veľkosť, ktorú stanovujú aktuálne platné predpisy, podobne ako obsah tejto príručnej batožiny.



Oblečenie a obuv
Pre aktívnu i oddychovú dovolenku by malo mať pohodlné outdoorové oblečenie prednosť. Výber vhodného oblečenia a doplnkov sa bude pochopiteľne riadiť typom daného zájazdu. Či pôjde o dovolenku pri mori, poznávací zájazd, turistiku, trecking alebo lyžiarsky pobyt.

  • pyžamo, nočná košeľa, spodné prádlo, ponožky
  • košele, polokošele, tričká, tielka a topy
  • nohavice, krátke nohavice, šortky
  • tepláková či fleece súprava alebo pohodlný domáci úbor
  • kabát, bunda, mikina, sveter
  • šiltovka, klobúčik, šatka (hlavne v lete), čapice, šál a rukavice (v zime, ale i v lete na horách)
  • plavky
  • topánky (tenisky, sandále, šľapky či domáca obuv...)

Berte tiež do úvahy, že v mnohých krajinách je pri návšteve pamiatok (kostolov, svätyní, chrámov a iných cirkevných stavieb) vyžadované oblečenie zakrývajúce aspoň kolená a ramená a pri spoločenských udalostiach či pri večerách v niektorých hoteloch je mužom vstup dovolený len v dlhých nohaviciach.

Toaletné a hygienické potreby

  • telový šampón, sprchový gél či mydlo, šampón na vlasy, vlasová kozmetika
  • pleťový krém, krém na ruky
  • zubná kefka a zubná pasta
  • potreby na holenie (holiaci strojček, žiletky, pena, krém alebo gél na holenie, voda či krém po holení)
  • dezodorant, antiperspirant, parfém (podľa vlastnej potreby)
  • hrebeň, nožničky a pilník na nechty (cestovná manikúra set)
  • papierové vreckovky, vlhčené obrúsky, toaletný papier, dámske hygienické potreby
  • uterák, osuška
  • hodiť sa Vám môžu tiež nejaké prípravky na čistenie uší (audispray, ušné kvapky, vatové tyčinky...)

Ochrana proti slnečnému UV žiareniu

Myslite na svoje zdravie a nezabudnite na ochranné prostriedky proti ultrafialovému žiareniu.

  • opaľovacie krémy a oleje (pri výbere je dôležité sledovať ochranný faktor)
  • prípravky po opaľovaní – krémy a oleje (ukľudňujú, chladia a ošetrujú pokožku)
  • slnečné okuliare (chránia Vaše oči)
  • šiltovka, čapica alebo iná vhodná pokrývka hlavy, ktorá chráni pred slnečnými lúčmi

Ochranné prostriedky využijete nielen pri pobyte pri mori, ale sú vhodné i pre turistické výlety, trecking, pri pobytoch na horách či lyžovaní.

Ochrana proti bodavému a inému hmyzu

S bodavým a obvykle dotieravým hmyzom sa môžete stretnúť prakticky vo všetkých európskych i exotických prímorských letoviskách a ostrovoch. Pokiaľ chcete svoju dovolenku prežiť naozaj v kľude a dokonalej pohode, tak rozhodne nepodceňujte nákup ochranných prostriedkov proti bodavému hmyzu. Proti komárom, kliešťom, osám, muchám a inému hmyzu je možné sa účinne brániť celou škálou dlho pôsobiacich ochranných prípravkov. Skutočne veľmi účinné sú tiež elektrické odpudzovače proti hmyzu. Vďaka nim môžete kľudne spať dokonca i pri otvorenom okne. Ak máte v priebehu Vašej dovolenky v pláne i návštevu tropických pralesov alebo iných oblastí s hojným výskytom hmyzu, môže sa Vám hodiť aj moskytiéra, a to ako sieťka na tvár, tak i prenosná závesná sieť nad posteľ.

Ostatné veci a tipy na dovolenku

Väčšine z nás už nestačí na svoju dovolenku iba spomínať, ale zážitky z pobytu chceme mať i zachytené pre neskoršie „oživenie spomienok“. Preto nezabudnite na:

  • klasický či digitálny fotoaparát s dostatočnou kapacitou pamäťovej karty, nabíjačku alebo náhradné batérie
  • videokameru s nabíjačkou, kazetu do kamery alebo pamäťovú kartu
  • podľa typu krajiny i adaptéry do zásuviek

Pokiaľ si budete chcieť vychutnať kávu, čaj alebo napríklad urobiť instantnú polievku v súkromí svojej izby, na balkóne či terase apartmánu, tak si určite zoberte:

  • ponorný varič alebo rýchlovarnú kanvicu (oboje je možné zaobstarať si i v cestovnom prevedení)
  • kávu, porciovaný čaj, cukor, sušenú smotanu
  • instantné polievky
  • lyžičky a hrnčeky, ktoré je však možné obvykle kúpiť i na mieste takmer v každom obchode, čím zároveň získate užitočný suvenír
  • čistiaci prostriedky na riad, hubku, utierku

Pokiaľ si so sebou budete brať niečo na pozdvihnutie nálady či upravenie žalúdku alebo budete chcieť ochutnať nápoje z miestnych zdrojov, tak si tiež pribaľte:

  • otvárač na víno (vývrtku)
  • otvárač na pivo
  • vreckový nôž, ktorý má obvykle univerzálne využitie (pozor, neberte si ho na palubu lietadla!)

Veci pre spríjemnenie voľných chvíľ nielen na pláži:

  • niečo na čítanie (časopisy, noviny, knižka)
  • krížovky, sudoku, kvízy a hádanky do vrecka
  • hracie karty, vykladacie karty, kocky, pexeso, mini šachy a iné cestovné spoločenské hry
  • prenosný audio prehrávač (MP3 a MP4 prehrávače a pod.)

Ďalšie tipy:

  • do autobusu, auta či lietadla si môžete vziať cestovný nafukovací vankúš - golier a tiež štuple do uší
  • príručná baterka alebo čelovka môže dobre poslúžiť v prípade nečakaného výpadku elektrického prúdu alebo pri nočnom safari
  • hodiť sa Vám môže tiež malý zápisník a písacie potreby na dôležité poznámky alebo lúštenie krížoviek
  • cestovná sada na šitie (základné šicie potreby ako sú ihla, niť, zapínací špendlík, gombík)
  • ďalekohľad, kompas, výškomer, tlakomer
  • rybárske potreby pre prípad rekreačného rybolovu (udice, navijáky, návnady, oblečenie, stoličky...)

Cestovanie autom (vlastnou dopravou)

Pri využití vlastnej dopravy na Vašu dovolenku nesmiete zabudnúť na vodičský preukaz a pri ceste do zahraničia na povinné poistenie - zelenú kartu. Pre zníženie rizika na cestách Vám doporučujeme využiť Asistenčnú službu, ktorá poskytuje kompletnú pomoc vodičom v núdzi a zaistí prípadný odťah. S tým je výhodné spojiť i uzatvorenie havarijného poistenia do zahraničia. To Vám v prípade núdze pomôže nielen vyriešiť všetky problémy, ale hlavne ušetriť i nemalú finančnú čiastku. Pokiaľ strávite na ceste viac hodín, zoberte si do auta pre lepší pocit voľné pohodlné oblečenie a pre spolujazdca napríklad i deku s vankúšom. Mimo dobrého technického stavu vozidla, je dobré si skontrolovať i základnú povinnú výbavu:      

  • náhradné elektrické poistky a žiarovky
  • príručný zdvihák hever a kľúč na skrutky kolies
  • náhradná rezervná pneumatika
  • výstražný trojuholník
  • auto lekárnička s neprepadnutou platnosťou
  • v niektorých krajinách je povinná i výstražná reflexná vesta vo vozidle


 

K nepovinnej doporučenej výbave motorového vozidla patrí napr. merač tlaku vzduchu v pneumatikách, kanyster s rezervou paliva (min. 5 l), zásoba pitnej vody (min. 3 l), hasiaci prístroj, batériové svietidlo, handry, pracovné rukavice, lano atď. Nemenej dôležité sú i pneumatiky. Skontrolujte ich dezén a pred jazdou i správny tlak. Pokiaľ cestujete v zime, doporučujeme splňovať povinné podmienky dopravnej značky „Zimná výbava“, kedy musíte použiť zimné pneumatiky s hĺbkou vzoru hlavných drážok najmenej 4 mm na všetkých kolesách. Pri ceste do hôr sa môžu hodiť i snehové reťaze.

Naše odporučenie

  • pokiaľ dostanete iba jeden kľúč k Vašej hotelovej izbe, vyžiadajte si v prípade potreby ďalší
  • pri odhlasovaní z hotela si nezabudnite vyzdvihnúť svoje doklady a tiež veci z trezoru, pokiaľ ste ho využili
  • neberte si so sebou drahé šperky a iné cennosti, alebo ich aspoň ukladajte v izbovom či hotelovom trezore

PREHĽAD VECÍ, KTORÉ BUDETE POTREBOVAŤ, PODĽA TYPU ZÁJAZDU

Dovolenka pri mori     

Základná výbava k moru:

  • plavky
  • taška, kabela alebo batoh na prenášanie vecí (pre tieto účely je možné použiť príručnú cestovnú batožinu)
  • ochranné opaľovacie krémy a slnečné okuliare (tie sme už uvádzali vyššie)
  • topánky do vody (sú vhodné tam, kde býva zlý prístup do mora alebo pri vodných športoch)
  • termoska (napr. na ľadový čaj) alebo fľaša na vodu (majte vždy pri sebe, je nevyhnutné dodržiavať pitný režim)
  • pribaľte si tiež niekoľko štipcov na prádlo a cca 2 metre povrazu, ktorý môžete v prípade núdze či početnejšej rodiny využiť ako šnúru na sušenie plaviek a uterákov

Pokiaľ nie sú k dispozícii ležadlá so slnečníkmi alebo ich nechcete platiť, zoberte si so sebou:                                               

  • veľkú osušku na utieranie, ktorú môžete zároveň použiť ako podložku pri ležaní na vyhriatej piesočnej pláži
  • rákosovú rohož alebo karimatku zase využijete ako podložku pri ležaní na kamenitej pláži
  • pokrývku hlavy ako ochranu pred horúcimi slnečnými lúčmi a možným úpalom
  • nafukovačku do vody i na pláž
  • pokiaľ máte malé deti, zoberte im nafukovacie rukávniky a pre zábavu nafukovaciu loptu

Milovníci vodných športov, šnorchlovania a podmorskej fauny i flóry si nepochybne nemôže zabudnúť:

  • potápačský set (potápačské okuliare, šnorchel, plutvy príp. digitálny hĺbkomer) alebo aspoň okuliare na vodné športy

Podľa vlastného výberu a potrieb si so sebou môžete vziať športové potreby vhodné pre rekreáciu.

Dovolenka na horách a lyžiarske zájazdy

Včas pred odchodom skontrolujte stav a funkčnosť Vášho vybavenia.

  • lyže a lyžiarske vybavenie (topánky, viazanie a palice)
  • snowboard a snowboardové vybavenie (topánky a viazanie)
  • lyžiarske a snowboard oblečenie (zimné bundy, nohavice, ponožky, termoprádlo, rukavice, čapice...)
  • helmy, prilby, chrániče chrbta, okuliare na lyže a snowboard

 

Canaria travel Azzuro FIRO tour Hechter Hydrotour ESO Čedok FIFO cestovná kancelária Globtour cestovná kancelária Intermedial s.r.o. Juven tour Kartago tours KOALA tours PEGAS tour RUEFA REISENSATUR SIAM travel SENECA tours TURANCAR Vítkovice tours Slovak Lines Student Agency

Back to top