Navigácia:   www.caroyal.sk Hot-tipy na dovolenku Pobytové zájazdy
Hot-tipy na dovolenku - výpis článkov v kategórii

ZAKYNTHOS


Fiore di Levante     


alebo    Benátsky „ kvet Východu “

Zakynthos ( Zante ) najjužnejší ostrov spomedzi Jónskych ostrovov Grécka. Vzdialený 16 km od Peloponézu, leží pod ostrovom Kefalónia , vzdialenom 9 km.  Tretí najväčší ostrov Jónského mora a jedenásty  najväčší ostrov Grécka.

Štátne zriadenie :  republika

Hlavné mesto : Zakynthos (cca 13.000 obyvateľov)

Rozloha : 406 km2             Dĺžka pobrežia : 123 km

Úradný jazyk : gréčtina  ( bežne sa dohoríte anglicky )

Patrón ostrova : svätý Dionýsos

Počet obyvateľov :  42.000

Mena :  EUR – euro

Víza nie sú potrebné.

Očkovanie : Nie je potrebné

Dĺžka letu :  cca 2 hodiny

Východoeurópsky čas :  + 1 h

Zastúpenie SR v Grécku iba na pevnine v Aténach - tel: 0030/1/6876757 - v prípade núdze sa obráťte na delegáta CK alebo na políciu

Elektrické napätie: 220 až 230 V, doporučujeme adaptér

Náboženstvo : 98% obyvateľov sú pravoslávni kresťania

História ostrova je popretkávaná bojom o stredisko obchodu. Medzi prvých osídlencov patrili Achájci a Arkádi.V r. 455 pred n.l. sa ostrov pričlenil k Aténam. Neskôr ostrov ovládli Macedónci a Rimania. Ostrov bol niekoľkokrát spustošený. Takmer tri storočia ostrov ovládali Benátčania, čo sa prejavilo na jeho atmosfére, ktorá sa zachovala dodnes.

Grécko patrí medzi vyhľadávané lokality pre svoju príjemnú klímu. Teplota vzduchu a vody umožňuje stráviť dovolenku od mája do októbra. Vysoké teploty počas augusta nie sú zriedkavosťou, preto pre sezitívnych ľudí je lepšie prísť v čase máj - jún alebo až september - október.

Grécke ostrovy sú slnečné ostrovy. Príjemné stredomorské podnebie vytvára predpoklad ideálnej dovolenky. Subtropické teploty prinášajú v lete teplo a v zime iba mierne ochladenie.

Samotný Zakynthos má vyvážené počasie, fúka tu však typický vietor hlavne na juhu ostrova.

Zakynthos - Mestské múzeum, Solomovo múzeum

Keri - smolné pramene

Zátoka Laganas - 8 km dlhá zátoka, kde sa liahnu korytnačky Caretta Caretta

Modrá jaskyňa - jedno z najfotografovanejších miest ostrova. Dá sa sem prísť iba člnom.

Zátoka stroskotancov - Pláž Navajo - pod skalnatou planinou so strmým zrázom je nádherná pláž so starým vrakom lode. Turisti sa sem môžu dostať iba loďou, hoci fotografovať ju je možné aj z útesov nad ňou. Vyhliadka je prístupná aj autom. Priama návšteva pláže loďou je však neporovnateľne krajším zážitkom.

Tsilivi :
Fantasy Mini Golf - veľmi pekné ihrisko s mnohými jamkami a pekným prostredím
Bowl ‘m Over - bowling pre tých, ktorí majú okrem slnka radi aj zábavu
Laser arena - zábavný park pre všetky vekové kategórie. Pre deti sú tu nafukovacie hrady a zábavné guličkové ihriská

Zakynthos patrí medzi nádherné ostrovy, ktoré svojou prírodou očaria návštevníkov. Medzi najväčšiu atrakciu patrí skalnatá krasová planina s výškou 737 metrov. Jej čaro dotvára záliv s tyrkysovo priezračnou vodou, ktorá spolu so starým vrakom stroskotanej lode tvorí nezabudnuteľnú spomienku. Loď, ktorá tu v búrke stroskotala, viezla pašovaný tovar. Dnes je atrakciou najfotografovanejšej pláže.

Ďalšou zaujímavou atrakciou ostrova Zakynthos sú chránené morské korytnačky caretta-caretta, ktoré sa stali jeho neoficiálnym symbolom. Sú na ostrove chránené a preto pláže v mieste ich výskytu v Laganas Bay sú sledované.
Okrem nich na ostrove Zakynthos nájdete aj druh stredomorského tuleňa monachus-monachus, ktorý hľadá útočisko pred horúcim letným slnkom v tieni morských jaskýň západného pobrežia.

Strediská ostrova Zakynthos  :

Amoudi - rybárska romantická dedina na severovýchode ostrova,  ktorá láka turistov práve svojou tradičnou atmosférou. Nedotknutá príroda s vinicami a olivovými hájmi, nádherná menšia piesková pláž s pozvoľným prístupom do mora. Pieskový vstup do vody, na niektorých miestach väčšie kamene. Do turistických letovísk Alikanas a Alykes je možné dôjsť peši za cca 45 min. Transfer z letiska: cca 45 min.

Alykes
- menšie stredisko na severovýchode ostrova.  Nachádza sa v tesnej blízkosti susedného strediska Alikanas.  Alikes ponúka širokú škálu vodných športov a preto je vyhľadávaným letoviskom ľuďmi, ktorí uprednostňujú aktívnu dovolenku. Dedinka bola pomenovaná podľa soľných jazier (solivaru), z ktorých sa získavala kedysi morská soľ. . Miestnou atrakciou je most cez rieku Skourtis-Pentacamoro, ktorý sa nachádza na konci letoviska smerom na Alikanas. Zakynthos, do ktorého je spojenie miestnym autobusom, je vzdialený cca 18 km. Transfer z letiska: cca 50 min.

Alikanas -
menšie stredisko s dvoma známymi pieskovými plážami: Alikanas Beach a Agios Beach. V stredisku je dostatok obchodov, reštaurácií a taverien, no pritom si zachováva typickú grécku atmosféru.

Argassi
- leží na východnom pobreží ostrova. Jeho výhodou je malá vzdialenosť od hlavného mesta, a to len 4 km. Promenáda mestečka je plná reštaurácií, taverien a barov.  Hoci je pláž úzka a miestami štrkovitá/kamienková, tiahne sa po celej dĺžke letoviska, takže nikdy nebudete ďaleko od mora.  Transfer
z letiska trvá približne 20 minút.

Tsilivi
- je stredisko na východnej strane ostrova. Rozprestiera sa len 5 km od hlavného mesta ostrova Zakynthos. Má krásne piesočné pláže s pozvoľným vstupom do mora. Pláž v Tsilivi sa pýši Modrou vlajkou (čistota vody). Tunajšia dlhá pláž so zlatým pieskom má pozvoľný vstup do mora s čistou vodou a poskytuje výhľad na susedný ostrov Kefalónia.  Tsilivi sa profiluje ako rodinné stredisko. Transfer z letiska: cca 40 min.

Kalamaki
- stredisko s najznámejšou plážou na ostrove - Caretta Beach. Pláž je známa ako hniezdisko korytnačiek. Toto stredisko je síce pekné, ale niekomu môže vadiť hluk lietadiel. Pláž Kalamaki je veľmi  navštevovaná, v sezóne býva preľudnená. Pláž Kalamaki se nachádza  5km južne od hlavného mesta Zakynthos a 4 km východne od strediska Laganas

Laganas
- najrušnejším a najvybudovanejším letoviskom na ostrove Zakynthos. Je tu množstvo výborných hotelov, kaviarničiek, barov, taverien a obchodov. Nedávno tu otvorili aj menší vodný park. Laganas leží na juhu ostrova a je trochu veternejším strediskom ako iné, ktoré ležia na východnej strane ostrova. Je vzdialené asi 8 km od hlavného mesta. Transfer z letiska: cca 25 min.

Vassilikos - v najkrajšej časti ostrova s panenskou prírodou, blízko nádherných dlhých pieskových pláží s priezračnou vodou leží na juhovýchodnom výbežku ostrova. Nájdete tu najznámejšie pláže ostrova – Porto Zoro, Agios Nikolaos a Banana Beach. Transfer z letiska: cca 45 min.


Pláž Navagio
je najznámejšia pláž celého ostrova. Je dostupná iba loďou  a jedná sa o 200 metrov široký a 100 metrov hlboký zárez do 50-200 metrov vysokých kopcov a útesov. Povrch tvorí žiarivo  biely  piesok. V roku 1980 tu stroskotala pašerácka loď prevážajúca cigarety a alkohol. Loď tu nechali a dnes je z nej zhrdzavený vrak. Na pláž Navagio se organizujú lodné výlety. Určite si tento výlet nenechajte ujsť. Kúpanie na pláži Navagio je niečo, na čo budete spomínať celý život.

Fakultatívne výlety :  Krásy ostrova Zakynthos , Lodný výlet na pláž Navajo , Waterland - vodný park , Olympia , Kefalónia , Lodný výlet Kaiki ,

Zakynthos si vás získa od prvého momentu, ako sa s ním zoznámite

 

TURECKO - pravý Orient aj magická čarovná krajina
Krajina orientu... omamných vôní cudzokrajného korenia ... ručne tkaných

kobercov.... žien zahaľujúcich svoju tvár….to všetko je TURECKOTurecká republika

Hlavné mesto: Ankara (2 826 000 obyvateľov)

Úradný jazyk: Turecký jazyk

Počet obyvateľov:  68,9 mil.

Rozloha: 780.580 km2

Mena:  turecká líra (TRY)

Časový posun:   + 1h

Náboženstvo: 98 % obyvateľstva sú Moslimovia, z nich cca 80 % Suniti a 20 % Šíti

Najvyššia hora: Ararat 5 165 m (na severovýchode krajiny)

Najdlhšia rieka: Eufrat

Najväčšie mesto : Istanbul. Rozkladá sa priamo na rozhraní Európy  a Ázie. Má viac ako 13 480 000 obyvateľov. Zaberá plochu 1538,77 km².

Vstupné doklady : Podmienkou pre vstup do krajiny je cestovný pas s platnosťou min.3 mes.

Vízum : návštevník kúpi na letisku pri vstupe do krajiny za cenu 20 USD alebo  15 EUR.

Mena: turecká líra, ktorá 1. 1. 2005 prešla chirurgickým zákrokom, pri ktorom bolo odstránených  6 núl a vznikla tak nová turecká líra (YTL/TRY )

Do tej doby nebolo veľkým problémom byť v Turecku milionárom.

Mimo Turecko je nová turecká líra platidlom aj v Severocyperskej tureckej republike.

Bankovky:   100, 50, 20, 10, 5 a 1 YTL

Mince:   1 YTL a 50, 25, 10, 5, a 1 nový Kuruš

Doba letu z Bratislavy:  cca 2,5 hodiny

Turecko – História

Turecko je krajina antických, byzantských, seldžuckých aj osmanských pamiatok.

Krajina začala byť osídľovaná tureckým obyvateľstvom v 11.storočí. Na území Turecka sa do tej doby vystriedalo niekoľko rôznych ríš, okrem toho tu existovala už v staroveku ríša chetitská, rímska a byzantská.

Jedným z významných medzníkov v histórii Turecka bol rok 1299, kedy sa Osman I. stal prvým sultánom Osmanskej ríše s absolútnou mocou a krajina o sobe začala dávať vedieť svojimi mnohými výpadmi do Európy, Ázie a Afriky.

V roku 1923 umožnil zánik Osmanskej ríše voľný priestor pre moderné reformy Kemala Atatürka, ktorý založil Tureckú republiku.

Turecko sa dodnes stretáva  s rôznymi ekonomickými aj politickými problémami, najmä smerom k menšinám, ktoré na jeho území žijú. Doposiaľ je vzťah medzi tureckou vládou a dvomi miliónmi Kurdov, žijúcich trvale na území Turecka, veľmi problematický.

Turecko má tiež ako krajina nemalú zásluhu na niektorých neblahých historických udalostiach, či už v priebehu 1.svetovej vojny alebo aj v súčasnosti, pri doteraz okupovanej severnej časti Cypru.

V roku 1951 sa stalo Turecko členom NATO.

Turecko je symbolom stretnutia kultúr

Už samotná poloha Turecka napovedá, že sa tu snúbi niekoľko svetov a kultúr naraz v jedinú úžasnú zmes. Turecká republika (založená r.1923) sa rozkladá súčasne na dvoch kontinentoch. Thrákia, ako sa volá európska menšia časť, pokrýva juhovýchodný výbežok Balkánskeho poloostrova a o hranice sa tu delí s Bulharskom a Gréckom. Väčšinu zostávajúceho ázijského územia, zvaného Anatólia, nájdeme na Maloázijskom poloostrove, so susedným Gruzínskom, Arménskom, Sýriou, Ázerbajdžanom, Íránom a Irákom.

Do Turecka za odkazom antiky

Toľko zachovaných antických pamiatok ako práve v Turecku nenájdete nikde inde na svete, dokonca ani v Grécku.  Medzi tie najvýznamnejšie turistické ciele patrí  turecké antické mesto Efes, bájny amfiteáter so zrúcaninou mesta Aspendos, antické mesto Perge nedaľeko Tureckej riviéry a zrúcaniny ďalšieho z antických skvostov, mesta Side.

Náboženstvo

Drvivá väčšina Turkov sú moslimovia. Ich vierou je islam, ktorý im prikazuje dodržiavať niekoľko základných povinností. Medzi ne patrí: 5 x denne sa modliť (nie je  nemožné vidieť napr. vodiča taxíku, ako si odstaví auto ku krajnici a vystúpi sa pomodliť), uznávať Alaha ako jediného boha a Mohameda jeho proroka, poskytovať almužnu, dodržiavať ramadam a cesta do Mekky.

Jazyk

Jediným úradným jazykom je turecký jazyk, v turistických oblastiach ale nie je výnimkou, že vás Turci prekvapia pokusmi o komunikáciu v slovenčine, rovnako tak sa tu dá  dohovoriť nemecky, anglicky alebo rusky. Aj napriek však  urobíte Turkom radosť, ak vysypete z rukáva pár tureckých slovíčok.

V prípade honby za dobrodružstvom, ale aj možným nebezpečenstvom, ktoré ponúkajú  východné časti Turecka, je potrebné zvážiť všetky aktuálne možné riziká a o svojej ceste informovať niektorý z tureckých zastupiteľských úradov.

Dovoz a vývoz

Môžete doviezť a vyviezť čiastku v hodnote zodpovedajúcej 5000USD, v prípade vyššej čiastky musíte dokladom doložiť jej nadobudnutie (napr. doklad o bankovom výbere).

Hodnota dovážaných a vyvážaných šperkov nesmie prekročiť 15000USD, v prípade vyššej hodnoty je opäť nutné doložiť doklad o ich nadobudnutí.

Pre milovníkov tabaku a liehovín: bezcolne si môžete doviezť 1 kartón cigariet, 50 ks cigár, 200g tabaku, 1,5 kg kávy, 500g čaju, 0,5l alkoholu, max. 120ml parfému.

Vývoz starožitností starších ako 100 rokov je úplne zakázaný, toto platí aj pre rôzne úlomky, ktoré zoberiete pri svojich potulkách po miestnych zrúcaninách. Pre vývoz takých predmetov je treba špeciálne povolenie Správy múzeí.

Pokiaľ si zatúžite odviezť novo vyrobený koberček, nezabudnite si uchovať doklad o zaplatení. Pozor na suvenýry z ríše rastlín či zvierat, za ich vývoz vám môže hroziť aj trestné stíhanie.

Veľmi vysoké tresty (až 20 rokov) by vás čakali pri pokuse o dovoz omamných a iných psychotropných látok (už pri 1g). Zákaz platí aj pre dovoz zbraní.

Zdravotná  starostlivosť

Medzi Tureckom a SR neexistuje dohoda o bezplatnom poskytovaní zdravotnej starostlivosti, preto je nutné sa pred odchodom do krajiny pripoistiť. V prípade, že budete okolnosťami donútení vyhľadať lekára a budete akýkoľvek úkon musieť zaplatiť v hotovosti, približne 25 USD, na lieky a ošetrenie vystaví lekár faktúru, ktorú po návrate zašlite vašej poisťovni k úhrade.

V súčasne dobe nie je  do Turecka žiadna očkovacia povinnosť.

Peniaze môžete vymeniť v zmenárňach či v  bankách, zmenárne bývajú aj na hotelových recepciách, tu ale bývajú poplatky vyššie. Najvýhodnejšie väčšinou vymeníte peniaze v pouličných zmenárňach.

V Turecku ale môžete platiť aj  eurami či dolármi. Pokiaľ sa aj napriek tomu  rozhodnete pre líry, je lepšie meniť si peniaze postupne v menších čiastkach, mimo Turecko sú totiž líry bezcenné. Pre prípadnú  spätnú výmenu je nutné uschovanie dokladov o pôvodnej zmene.

Platobnými kartami sa dá platiť predovšetkým v hoteloch vyššej kategórie, niektorých reštauráciách a za niektoré služby. Pretože to ale nie je príliš spoľahlivé, doporučujeme radšej počítať aj s nejakou hotovosťou. Miestne bankomaty vám vydajú peniaze v lírach, stopercentne  spoľahlivé ale tiež nie sú, najmä v miestach mimo centra.

Vždy je nutné počítať s finančnou rezervou na rôzne očakávané a neočakávané výdaje (výlety, výdaje u lekára, za lieky, výhodné nákupy, atď.) Cestovné šeky prijímajú iba banky.

Nakupovanie

Turci sú národom mnohých remesiel a preto na svojich cestách môžete vidieť takmer všetko, čo mohla ľudská ruka vytvoriť – šperky, drevorezby, sklo, keramiku, tkaniny, výšivky, výrobky z alabastru, ónyxu, kože a ďalšie.

V krajine je niekoľko spôsobov, ako nakúpiť. Môžete navštíviť niektorý z klasických obchodov, nechať sa pohltiť živým prostredím bazáru alebo podľahnúť niektorému z pouličných predavačov.

Zjednávanie

Pre nakupovanie tu platí jedno zásadné pravidlo. Zjednávať, zjednávať a zase len zjednávať. Nie je  výnimkou, že prvá ponúkaná cena je aj mnohonásobne vyššia, než skutočná hodnota výrobku. Buďte trpezliví, Turci sa nikam neponáhľajú a využívajú to. Berte zjednávanie ako hru. Môže se stať, že vás obchodníci už z diaľky budú volať do svojich obchodíkov, ponúkať kávu, čaj alebo iné občerstvenie. Pokiaľ neodmietnete, obyčajne sa očakáva, že si tiež niečo kúpite. Tiež nikdy nezačínajte so zjednávaním, pokiaľ o vec skutočne nemáte záujem.

Výnimkou sú obchody s potravinami a supermarkety s pevnými cenami.

Výrobky

Turecko je preslávené predovšetkým ručne tkanými kobercami. Predávajú sa koberce vlnené a hodvábne, vo všetkých veľkostiach od miniatúrnych až po bytové.

Pokiaľ si nechcete priviesť domov namiesto drahého šperku kúsok bezcenného kovu, nakupujte ich len v  obchodoch alebo u obchodníka, ktorý vlastní certifikát preukazujúci jeho príslušnosť v cechu zlatníkov. Nakupovanie v  obchodoch sa všeobecne odporúča pre všetky drahšie suveníry.

Turecké bazáre vás oslnia atmosférou skutočného orientu, so všetkým tým chaosom, pokrikovaním, vôňami a farbami. Dostanete tu všetko od korenia, miestnych špecialít, odevov, šperkov, kníh, až po už zmienené koberce. Ako všade, kde sa zhromažďuje veľké množstvo ľudí a hlavne turistov, aj tu si dávajte pozor na svoje peňaženky

Letoviská -  Turecko

Turistické mesto  Alanya sa nachádza vo východnej časti Tureckej riviéry asi 130 km východne od Antalye. Svojím tvarom pripomína motýľa s rozprestretými krídlami a často je nazývaná aj mestom s „tyrkysovým pobrežím“.

Alanya -   mesto i turistické stredisko s rušným nočným životom zároveň, nájdete tu piesčité i kamienkové pláže, známu Červenú vežu, jaskyňu Damlatas s liečivými účinkami a nespočetné množstvo hotelov, reštaurácií, barov, kaviarní a diskoték. Hrdí sa dlhou piesočnatou plážou Kleopatra Beach.

Dominantou letoviska je impozantne týčiaca sa pevnosť z 13. storočia, seldžucký hrad z ktorého sa  ponúka prekrásny výhľad na celé mesto.

Obchody v Alanyi sú skutočnou výstavou potrebných vecí za dobré ceny. Každý piatok sa oplatí navštíviť miestny bazár a nadýchať sa nefalšovanej orientálnej atmosféry, kde Vás miestni obchodníci naučia čaru zjednávania cien  J Transfer z letiska: cca 2,5 hod.

Antalya „Perla tureckej riviéry“, ako je niekedy mesto nazývané, bola založená kráľom Attalosem II. v roku 160 pred n.l. a je hlavným a najväčším centrom oblasti Stredozemného mora. Má svoje vlastné medzinárodné letisko  a tiež vlastný prístav s vyhlásenými rybími reštauráciami a kaviarňami. Na často naozaj luxusné lode hľadí zhora staré mesto postavené na svahu skaly pohoria Taurus.  Antalya bola ako centrum turistického ruchu objavená relatívne nedávno. Dnes sa však stalo miestom s približne 40 tisíc obyvateľmi, plným špičkových hotelov, ktoré si  právom vyslúžili päťhviezdičkové ohodnotenie. Nedajú sa  nespomenúť tiež skvelé podmienky na kúpanie na dlhých plážach, ktoré samy lákajú  na  podvečerné romantické prechádzky.

Konakli - malé príjemné stredisko na Tureckej riviére s piesočnatými plážami. Vstup do mora je lemovaný kamenitými plochami. Približne 15 km západne od Alanye. V letovisku je niekoľko hotelov a hotelových komplexov, obchodíky a reštaurácie. Konakli má peknú upravenú pláž a je vhodné pre klientov, ktorí uprednostňujú strávenie dovolenky priamo v hotelovom areáli. Do Alanye sa bezpečne a za pár minút dopravíte typickým dopravným prostriedkom v Turecku – dolmušom alebo taxíkom. Transfer z letiska v Antalyi do Konakli trvá cca 1 hod. 45 min. Konakli spolu so strediskami Incekum a Avsallar patria medzi obľúbené letoviská Tureckej riviéry.

Mahmutlar : menšie stredisko, asi 12 km východne ad Alanye. Nemá preplnené pláže ako niektoré iné oblasti.

Kemer : Patrí medzi vyhľadávané turistické letovisko, pre ktoré je typická nádherná prírodná scenéria, dlhé kamienkové pláže, omývané krištáľovo čistou vodou v pozadí s pohorím Taurus. Mnohí ho považujú za jedno z najkrajších letovísk Tureckej riviéry aj vďaka píniovým hájom, romantickým plážam a zálivom, členitému pobrežiu. Mestečko Kemer s pekne udržovanými uličkami, mnohými obchodíkmi a reštauráciami, miestnym prístavom pôsobí útulne a prázdninovo. V okolí Kemeru sa nachádzajú aj priľahlé pokojné letoviská, napr. Beldibi, Göynuk, Kiris či Tekirova.  Transfer z letiska: cca 1 hod

Bodrum –  sa v antických dobách volalo Halikarnassos. Priamo mestečko Bodrum ako aj stredisko Gumbet ponúkajú rušný nočný život s množstvom barov, taverien, reštaurácií a diskoték. Pláže v Bodrume sú štrkové a v Gumbete piesočnaté. Na prímorskej promenáde v Gumbete lemovanej palmami, barmi, reštauráciami nájdu turisti sympatické minigolfové ihrisko. Asi 10 km od Gumbetu sa nachádza rozsiahly vodný park Dedeman.

Marmaris – bol  významným centrom obchodnej cesty vedúcej z Malej Ázie do Egypta. V súčasnej dobe je Marmaris vyhľadávaným centrom aj kvôli svojím okúzľujúcim plážam, ale aj kvôli nádhernej scenérií, ktorú vytvára pohorie Taurus. Nie nadarmo sa tomuto miestu hovorí Zelený Marmaris. Príjemné stredisko s prevažne štrkovo-piesočnatými plážami a krásnou prímorskou i mestskou promenádou ponúka množstvo barov a obchodov. Samotné mestečko Marmaris má pekný prístav, pevnosť a uličky s typickou atmosférou tureckého bazáru. Ide o veľmi živé stredisko s bohatým nočným životom. História Marmarisu siaha do dôb Alexandra Veľkého.

Icmeler - príjemné stredisko s peknými piesočnatými a štrkovými plážami je známe svojou pokojnou vodnou hladinou. Patrí k najnovším na tejto časti pobrežia a ponúka dovolenku s vysokým štandardom služieb.  Letovisko sa rozprestiera okolo širokej zátoky lemovanej piesočnatou plážou. Dominuje more, veniec hôr a svieža, zelená príroda. Stredisko je povestné čistotou, a okrem zábavy núka aj krásne večerné korzo.

Fethyie - pekné stredisko obklopené voňavými lesmi ponúka nádherné more a vychádzky do pohoria Taurus. Pláže sú prevažne štrkové.

Oludeniz - toto miesto nie je typickým strediskom, pretože tu nie sú žiadne hotely. Je tu mimoriadne krásna pláž s bielym pieskom, ktorá môže byť navštívená turistami z okolitých stredísk.

Manavgat - nachádza sa neďaleko Side. Manavgat leží asi 4 km od mora a je obklopený lesmi, ktoré sú nádherne zelené vďaka životodarnej rovnomennej rieke, ktorá preteká cez Manavgat. Prírodnou atrakciou sú vodopády Büyük Selale a Kücük Selale, jazero ako aj píniový les. Hotely sú vystavané väčšinou priamo alebo niekoľko sto metrov od krásnej piesočnej pláže. Vstup do mora je pozvoľný, čo ocenia najmä rodiny s deťmi.

Belek - Jedno z najmladších a zároveň najluxusnejších turistických stredísk mediteránskeho pobrežia južného Turecka vzniklo východne od Antalye pozdĺž prekrásnej širokej pláže. Mnohokilometrové piesočnaté pláže vyzývajú ku kúpaniu, vodným športom, potápaniu i romantickým prechádzkam. Pobrežie je lemované palmami, v blízkom okolí Beleku rastú voňavé píniové háje, o kúsok ďalej  prekrásne piesočnaté duny , olivové a citrusové plantáže. Hotelové kapacity sú na najvyššej úrovni a poskytujú hosťom všetky predstaviteľné služby a pohodlie. Za shoppingom či kontaktom so životom Orientu chodia návštevníci do centra blízkej Kadrye alebo neďalekej Antalye. Veľkoryso vybudované stredisko poskytuje hosťom nielen skvelé služby, ale aj pocit voľnosti a priestoru v perfektne upravenom prostredí. Miesto priťahuje predovšetkým hráčov golfu, ktoré im ponúka 14 úžasných golfových ihrísk – greenov, na menej než na dvadsaťkilometrovom úseku pobrežia.Transfer z letiska: cca 40 min

Side – Side (Kumköy a Çolakli)
Staroveká pirátska Pamphylia, dnešné Side, rozprestierajúce sa na malom polostrove 1 km dlhom a 400 m širokom, leží 75 km od Antalye, na južnom pobreží Turecka. Side je nielen populárnym letoviskom, ale i pokladnicou antického umenia, ako aj miestom stretnutia Antonia a Kleopatry. Meno Side má anatolský pôvod a znamená granátové jablko, ktoré v Turecku symbolizuje bohatstvo a úrodnosť. Okrem obľúbených granátových jabĺk tu v hájoch a sadoch rastú citóny a pomaranče.

Pýchou strediska je množstvo historických pamiatok od 2. storočia pred n.l., nádherné uličky s množstvom barov, obchodíkov s nádychom Orientu. Medzi hlavné atrakcie strediska patrí divadlo Aspendos (postavné v r. 167 nášho letopočtu), rímske kúpele, agora, byzantská bazilika a kostol. Turisti určite ocenia, že počas letnej sezóny sa v centre mesta Side nejazdí autami, preto posedenie v baroch, kaviarňach, či reštauráciach bude určite nerušené. Doporučujeme ochutnať typický kebab.  Transfer z letiska: cca 1- 1,5 hod.

Sorgun a Titreyengol ležia na východ od Side a sú ideálnym miestom pre strávenie pokojnej dovolenky na krásnych dlhých plážach s jemným pieskom obklopenej píniovým lesíkom.

Lara -  luxusné novovybudované stredisko, nachádzajúce sa na južnom pobreží Turecka s rozľahlou plážou, kde sa prevažne strieda piesok s jemnými okruhliakmi s pozvoľným vstupom do mora, čo isto ocenia rodiny s deťmi. Je vzdialené len 10 km od centra mesta Antalya a asi 25 min od medzinárodného letiska. Stredisko je tvorené prevažne veľkými, modernými a luxusnými hotelmi 5* kategórie, ktoré poskytujú dokonalé služby prevažne v režime ultra all-inclusive. Tieto hotely úplne uspokoja i toho najnáročnejšieho klienta. Nachádza sa tu tiež množstvo reštaurácií, obchodov s luxusným tovarom a kongresových hál a taktiež športových ihrísk vhodných na rôzne športovo - kultúrne podujatia, sústredenia. Na miestnych plážach si môžete vyskúšať množstvo všakovakých vodných i plážových športov. Ležadlá so slnečníkmi sú pre hotelových hostí úplne zdarma. Transfer z letiska: cca 15 min.

Okurcalar je vzdialený od Alanye asi 30 km, preprava je bez problémov zabezpečená miestnym dolmušom /mikrobusom/. V letovisku Okurcalar sa nachádzajú predovšetkým 4* a 5 * hotely , ktoré sa rozprestierajú predovšetkým vo veľkých tropických záhradách, priamo na pláži. Moderné hotely citlivo zasadené do okolitej prírody krásne pláže a krištáľovo čisté more tvoria obraz tohto obľúbeného letoviska. Je vhodné pre klientov, ktorí uprednostňujú kľudnejšiu dovolenku, ale je ideálna aj pre rodiny s deťmi pre ktoré je v miestnych hoteloch pripravené množstvo bazénov, šmýkačiek, detských ihrísk či detských klubov.

Kizilagac je jedna z najzelenších a najúrodnejších oblastí Tureckej riviéry. Na začiatku kedysi malej dedinky nájdete známu diskotéku Trója. Je vzdialené len 19 km od živého historického centra Side

Aby sme nezabudli na možnosti fakultatívnych výletov v Turecku

Zelený kaňon , Pamukkale ,  Perge - Aspendos – Kursunlu ,  Rafting , Turecké kúpele – Hammam

Antalya City Tour , Delfínia show , Aquapark  a delfinárium , Turecký večer, Potápanie – Scuba Diving ...

Okrem tradičných pobytových zájazdov sú  v ponuke samozrejme aj poznávacie zájazdy do Turecka

TURECKO - pravý Orient  aj magická čarovná krajina ... Vyskúšajte osobne, neoľutujete

 


Destinácie tipy

THASSOS

Thasos je najsevernejší ostrov Grécka. Leží...

Dovolenka leto
Viac..
Egypt - slnko, more, piesok, pamiatky

Egypt - turisticky atraktívna dovolenková dest...

Exotika
Viac..
RODOS

Podľa  starovekej legendy je práve Rhodos ostro...

Kúpele
Viac..
ZAKYNTHOS

Fiore di Levante      alebo    Benátsky ...

Pobytové zájazdy
Viac..
Taliansko

Taliansko  - krajina mnohých tvárí,ktorá má ...

Poznávacie zájazdy
Viac..
CYPRUS

Cyprus - ostrov bohyne lásky a krásy Afrodity,...

Dovolenka leto
Viac..
TURECKO - pravý Orient aj magická čarovná krajina

Krajina orientu... omamných vôní cudzokrajné...

Pobytové zájazdy
Viac..
M A L T A

Malta - malý ostrovný štát ležiaci v centr...

Kúpele
Viac..

Kontakt CAROYAL

Adresa: CA ROYAL, ZNS ROKOŠ, Nám. Ľ. Štúra 19, 95701 Bánovce nad Bebravou
Tel+421 38 760 10 20
Mobil: +421 903 617 362
Fax: +421 38 760 10 20
Otváracie hodiny:
Po-Pia: 9.00 hod - 16.00 hod
Sobota: 9.00 hod - 12.00 hod - sezóna

Novinky na email

Novinky a akcie od nás, môžete dostávať aj prostredníctvom e-mailu. Prihláste sa k bezplatnému odberu práve teraz. Pokračujte...

Novinky v CAROYAL

Oznamy - dôležité
Cestovná agentúra bude v období 24.4.-28.4.2015 zatvo...viac...
OZNAM
Dovolenky zakúpené v cestovnej agentúre ROYAL sú produ...viac...