Krajina orientu... omamných vôní cudzokrajného korenia ... ručne tkaných

kobercov.... žien zahaľujúcich svoju tvár….to všetko je TURECKO


Turecká republika

Hlavné mesto: Ankara (2 826 000 obyvateľov)

Úradný jazyk: Turecký jazyk

Počet obyvateľov:  68,9 mil.

Rozloha: 780.580 km2

Mena:  turecká líra (TRY)

Časový posun:   + 1h

Náboženstvo: 98 % obyvateľstva sú Moslimovia, z nich cca 80 % Suniti a 20 % Šíti

Najvyššia hora: Ararat 5 165 m (na severovýchode krajiny)

Najdlhšia rieka: Eufrat

Najväčšie mesto : Istanbul. Rozkladá sa priamo na rozhraní Európy  a Ázie. Má viac ako 13 480 000 obyvateľov. Zaberá plochu 1538,77 km².

Vstupné doklady : Podmienkou pre vstup do krajiny je cestovný pas s platnosťou min.3 mes.

Vízum : návštevník kúpi na letisku pri vstupe do krajiny za cenu 20 USD alebo  15 EUR.

Mena: turecká líra, ktorá 1. 1. 2005 prešla chirurgickým zákrokom, pri ktorom bolo odstránených  6 núl a vznikla tak nová turecká líra (YTL/TRY )

Do tej doby nebolo veľkým problémom byť v Turecku milionárom.

Mimo Turecko je nová turecká líra platidlom aj v Severocyperskej tureckej republike.

Bankovky:   100, 50, 20, 10, 5 a 1 YTL

Mince:   1 YTL a 50, 25, 10, 5, a 1 nový Kuruš

Doba letu z Bratislavy:  cca 2,5 hodiny

Turecko – História

Turecko je krajina antických, byzantských, seldžuckých aj osmanských pamiatok.

Krajina začala byť osídľovaná tureckým obyvateľstvom v 11.storočí. Na území Turecka sa do tej doby vystriedalo niekoľko rôznych ríš, okrem toho tu existovala už v staroveku ríša chetitská, rímska a byzantská.

Jedným z významných medzníkov v histórii Turecka bol rok 1299, kedy sa Osman I. stal prvým sultánom Osmanskej ríše s absolútnou mocou a krajina o sobe začala dávať vedieť svojimi mnohými výpadmi do Európy, Ázie a Afriky.

V roku 1923 umožnil zánik Osmanskej ríše voľný priestor pre moderné reformy Kemala Atatürka, ktorý založil Tureckú republiku.

Turecko sa dodnes stretáva  s rôznymi ekonomickými aj politickými problémami, najmä smerom k menšinám, ktoré na jeho území žijú. Doposiaľ je vzťah medzi tureckou vládou a dvomi miliónmi Kurdov, žijúcich trvale na území Turecka, veľmi problematický.

Turecko má tiež ako krajina nemalú zásluhu na niektorých neblahých historických udalostiach, či už v priebehu 1.svetovej vojny alebo aj v súčasnosti, pri doteraz okupovanej severnej časti Cypru.

V roku 1951 sa stalo Turecko členom NATO.

Turecko je symbolom stretnutia kultúr

Už samotná poloha Turecka napovedá, že sa tu snúbi niekoľko svetov a kultúr naraz v jedinú úžasnú zmes. Turecká republika (založená r.1923) sa rozkladá súčasne na dvoch kontinentoch. Thrákia, ako sa volá európska menšia časť, pokrýva juhovýchodný výbežok Balkánskeho poloostrova a o hranice sa tu delí s Bulharskom a Gréckom. Väčšinu zostávajúceho ázijského územia, zvaného Anatólia, nájdeme na Maloázijskom poloostrove, so susedným Gruzínskom, Arménskom, Sýriou, Ázerbajdžanom, Íránom a Irákom.

Do Turecka za odkazom antiky

Toľko zachovaných antických pamiatok ako práve v Turecku nenájdete nikde inde na svete, dokonca ani v Grécku.  Medzi tie najvýznamnejšie turistické ciele patrí  turecké antické mesto Efes, bájny amfiteáter so zrúcaninou mesta Aspendos, antické mesto Perge nedaľeko Tureckej riviéry a zrúcaniny ďalšieho z antických skvostov, mesta Side.

Náboženstvo

Drvivá väčšina Turkov sú moslimovia. Ich vierou je islam, ktorý im prikazuje dodržiavať niekoľko základných povinností. Medzi ne patrí: 5 x denne sa modliť (nie je  nemožné vidieť napr. vodiča taxíku, ako si odstaví auto ku krajnici a vystúpi sa pomodliť), uznávať Alaha ako jediného boha a Mohameda jeho proroka, poskytovať almužnu, dodržiavať ramadam a cesta do Mekky.

Jazyk

Jediným úradným jazykom je turecký jazyk, v turistických oblastiach ale nie je výnimkou, že vás Turci prekvapia pokusmi o komunikáciu v slovenčine, rovnako tak sa tu dá  dohovoriť nemecky, anglicky alebo rusky. Aj napriek však  urobíte Turkom radosť, ak vysypete z rukáva pár tureckých slovíčok.

V prípade honby za dobrodružstvom, ale aj možným nebezpečenstvom, ktoré ponúkajú  východné časti Turecka, je potrebné zvážiť všetky aktuálne možné riziká a o svojej ceste informovať niektorý z tureckých zastupiteľských úradov.

Dovoz a vývoz

Môžete doviezť a vyviezť čiastku v hodnote zodpovedajúcej 5000USD, v prípade vyššej čiastky musíte dokladom doložiť jej nadobudnutie (napr. doklad o bankovom výbere).

Hodnota dovážaných a vyvážaných šperkov nesmie prekročiť 15000USD, v prípade vyššej hodnoty je opäť nutné doložiť doklad o ich nadobudnutí.

Pre milovníkov tabaku a liehovín: bezcolne si môžete doviezť 1 kartón cigariet, 50 ks cigár, 200g tabaku, 1,5 kg kávy, 500g čaju, 0,5l alkoholu, max. 120ml parfému.

Vývoz starožitností starších ako 100 rokov je úplne zakázaný, toto platí aj pre rôzne úlomky, ktoré zoberiete pri svojich potulkách po miestnych zrúcaninách. Pre vývoz takých predmetov je treba špeciálne povolenie Správy múzeí.

Pokiaľ si zatúžite odviezť novo vyrobený koberček, nezabudnite si uchovať doklad o zaplatení. Pozor na suvenýry z ríše rastlín či zvierat, za ich vývoz vám môže hroziť aj trestné stíhanie.

Veľmi vysoké tresty (až 20 rokov) by vás čakali pri pokuse o dovoz omamných a iných psychotropných látok (už pri 1g). Zákaz platí aj pre dovoz zbraní.

Zdravotná  starostlivosť

Medzi Tureckom a SR neexistuje dohoda o bezplatnom poskytovaní zdravotnej starostlivosti, preto je nutné sa pred odchodom do krajiny pripoistiť. V prípade, že budete okolnosťami donútení vyhľadať lekára a budete akýkoľvek úkon musieť zaplatiť v hotovosti, približne 25 USD, na lieky a ošetrenie vystaví lekár faktúru, ktorú po návrate zašlite vašej poisťovni k úhrade.

V súčasne dobe nie je  do Turecka žiadna očkovacia povinnosť.

Peniaze môžete vymeniť v zmenárňach či v  bankách, zmenárne bývajú aj na hotelových recepciách, tu ale bývajú poplatky vyššie. Najvýhodnejšie väčšinou vymeníte peniaze v pouličných zmenárňach.

V Turecku ale môžete platiť aj  eurami či dolármi. Pokiaľ sa aj napriek tomu  rozhodnete pre líry, je lepšie meniť si peniaze postupne v menších čiastkach, mimo Turecko sú totiž líry bezcenné. Pre prípadnú  spätnú výmenu je nutné uschovanie dokladov o pôvodnej zmene.

Platobnými kartami sa dá platiť predovšetkým v hoteloch vyššej kategórie, niektorých reštauráciách a za niektoré služby. Pretože to ale nie je príliš spoľahlivé, doporučujeme radšej počítať aj s nejakou hotovosťou. Miestne bankomaty vám vydajú peniaze v lírach, stopercentne  spoľahlivé ale tiež nie sú, najmä v miestach mimo centra.

Vždy je nutné počítať s finančnou rezervou na rôzne očakávané a neočakávané výdaje (výlety, výdaje u lekára, za lieky, výhodné nákupy, atď.) Cestovné šeky prijímajú iba banky.

Nakupovanie

Turci sú národom mnohých remesiel a preto na svojich cestách môžete vidieť takmer všetko, čo mohla ľudská ruka vytvoriť – šperky, drevorezby, sklo, keramiku, tkaniny, výšivky, výrobky z alabastru, ónyxu, kože a ďalšie.

V krajine je niekoľko spôsobov, ako nakúpiť. Môžete navštíviť niektorý z klasických obchodov, nechať sa pohltiť živým prostredím bazáru alebo podľahnúť niektorému z pouličných predavačov.

Zjednávanie

Pre nakupovanie tu platí jedno zásadné pravidlo. Zjednávať, zjednávať a zase len zjednávať. Nie je  výnimkou, že prvá ponúkaná cena je aj mnohonásobne vyššia, než skutočná hodnota výrobku. Buďte trpezliví, Turci sa nikam neponáhľajú a využívajú to. Berte zjednávanie ako hru. Môže se stať, že vás obchodníci už z diaľky budú volať do svojich obchodíkov, ponúkať kávu, čaj alebo iné občerstvenie. Pokiaľ neodmietnete, obyčajne sa očakáva, že si tiež niečo kúpite. Tiež nikdy nezačínajte so zjednávaním, pokiaľ o vec skutočne nemáte záujem.

Výnimkou sú obchody s potravinami a supermarkety s pevnými cenami.

Výrobky

Turecko je preslávené predovšetkým ručne tkanými kobercami. Predávajú sa koberce vlnené a hodvábne, vo všetkých veľkostiach od miniatúrnych až po bytové.

Pokiaľ si nechcete priviesť domov namiesto drahého šperku kúsok bezcenného kovu, nakupujte ich len v  obchodoch alebo u obchodníka, ktorý vlastní certifikát preukazujúci jeho príslušnosť v cechu zlatníkov. Nakupovanie v  obchodoch sa všeobecne odporúča pre všetky drahšie suveníry.

Turecké bazáre vás oslnia atmosférou skutočného orientu, so všetkým tým chaosom, pokrikovaním, vôňami a farbami. Dostanete tu všetko od korenia, miestnych špecialít, odevov, šperkov, kníh, až po už zmienené koberce. Ako všade, kde sa zhromažďuje veľké množstvo ľudí a hlavne turistov, aj tu si dávajte pozor na svoje peňaženky

Letoviská -  Turecko

Turistické mesto  Alanya sa nachádza vo východnej časti Tureckej riviéry asi 130 km východne od Antalye. Svojím tvarom pripomína motýľa s rozprestretými krídlami a často je nazývaná aj mestom s „tyrkysovým pobrežím“.

Alanya -   mesto i turistické stredisko s rušným nočným životom zároveň, nájdete tu piesčité i kamienkové pláže, známu Červenú vežu, jaskyňu Damlatas s liečivými účinkami a nespočetné množstvo hotelov, reštaurácií, barov, kaviarní a diskoték. Hrdí sa dlhou piesočnatou plážou Kleopatra Beach.

Dominantou letoviska je impozantne týčiaca sa pevnosť z 13. storočia, seldžucký hrad z ktorého sa  ponúka prekrásny výhľad na celé mesto.

Obchody v Alanyi sú skutočnou výstavou potrebných vecí za dobré ceny. Každý piatok sa oplatí navštíviť miestny bazár a nadýchať sa nefalšovanej orientálnej atmosféry, kde Vás miestni obchodníci naučia čaru zjednávania cien  J Transfer z letiska: cca 2,5 hod.

Antalya „Perla tureckej riviéry“, ako je niekedy mesto nazývané, bola založená kráľom Attalosem II. v roku 160 pred n.l. a je hlavným a najväčším centrom oblasti Stredozemného mora. Má svoje vlastné medzinárodné letisko  a tiež vlastný prístav s vyhlásenými rybími reštauráciami a kaviarňami. Na často naozaj luxusné lode hľadí zhora staré mesto postavené na svahu skaly pohoria Taurus.  Antalya bola ako centrum turistického ruchu objavená relatívne nedávno. Dnes sa však stalo miestom s približne 40 tisíc obyvateľmi, plným špičkových hotelov, ktoré si  právom vyslúžili päťhviezdičkové ohodnotenie. Nedajú sa  nespomenúť tiež skvelé podmienky na kúpanie na dlhých plážach, ktoré samy lákajú  na  podvečerné romantické prechádzky.

Konakli - malé príjemné stredisko na Tureckej riviére s piesočnatými plážami. Vstup do mora je lemovaný kamenitými plochami. Približne 15 km západne od Alanye. V letovisku je niekoľko hotelov a hotelových komplexov, obchodíky a reštaurácie. Konakli má peknú upravenú pláž a je vhodné pre klientov, ktorí uprednostňujú strávenie dovolenky priamo v hotelovom areáli. Do Alanye sa bezpečne a za pár minút dopravíte typickým dopravným prostriedkom v Turecku – dolmušom alebo taxíkom. Transfer z letiska v Antalyi do Konakli trvá cca 1 hod. 45 min. Konakli spolu so strediskami Incekum a Avsallar patria medzi obľúbené letoviská Tureckej riviéry.

Mahmutlar : menšie stredisko, asi 12 km východne ad Alanye. Nemá preplnené pláže ako niektoré iné oblasti.

Kemer : Patrí medzi vyhľadávané turistické letovisko, pre ktoré je typická nádherná prírodná scenéria, dlhé kamienkové pláže, omývané krištáľovo čistou vodou v pozadí s pohorím Taurus. Mnohí ho považujú za jedno z najkrajších letovísk Tureckej riviéry aj vďaka píniovým hájom, romantickým plážam a zálivom, členitému pobrežiu. Mestečko Kemer s pekne udržovanými uličkami, mnohými obchodíkmi a reštauráciami, miestnym prístavom pôsobí útulne a prázdninovo. V okolí Kemeru sa nachádzajú aj priľahlé pokojné letoviská, napr. Beldibi, Göynuk, Kiris či Tekirova.  Transfer z letiska: cca 1 hod

Bodrum –  sa v antických dobách volalo Halikarnassos. Priamo mestečko Bodrum ako aj stredisko Gumbet ponúkajú rušný nočný život s množstvom barov, taverien, reštaurácií a diskoték. Pláže v Bodrume sú štrkové a v Gumbete piesočnaté. Na prímorskej promenáde v Gumbete lemovanej palmami, barmi, reštauráciami nájdu turisti sympatické minigolfové ihrisko. Asi 10 km od Gumbetu sa nachádza rozsiahly vodný park Dedeman.

Marmaris – bol  významným centrom obchodnej cesty vedúcej z Malej Ázie do Egypta. V súčasnej dobe je Marmaris vyhľadávaným centrom aj kvôli svojím okúzľujúcim plážam, ale aj kvôli nádhernej scenérií, ktorú vytvára pohorie Taurus. Nie nadarmo sa tomuto miestu hovorí Zelený Marmaris. Príjemné stredisko s prevažne štrkovo-piesočnatými plážami a krásnou prímorskou i mestskou promenádou ponúka množstvo barov a obchodov. Samotné mestečko Marmaris má pekný prístav, pevnosť a uličky s typickou atmosférou tureckého bazáru. Ide o veľmi živé stredisko s bohatým nočným životom. História Marmarisu siaha do dôb Alexandra Veľkého.

Icmeler - príjemné stredisko s peknými piesočnatými a štrkovými plážami je známe svojou pokojnou vodnou hladinou. Patrí k najnovším na tejto časti pobrežia a ponúka dovolenku s vysokým štandardom služieb.  Letovisko sa rozprestiera okolo širokej zátoky lemovanej piesočnatou plážou. Dominuje more, veniec hôr a svieža, zelená príroda. Stredisko je povestné čistotou, a okrem zábavy núka aj krásne večerné korzo.

Fethyie - pekné stredisko obklopené voňavými lesmi ponúka nádherné more a vychádzky do pohoria Taurus. Pláže sú prevažne štrkové.

Oludeniz - toto miesto nie je typickým strediskom, pretože tu nie sú žiadne hotely. Je tu mimoriadne krásna pláž s bielym pieskom, ktorá môže byť navštívená turistami z okolitých stredísk.

Manavgat - nachádza sa neďaleko Side. Manavgat leží asi 4 km od mora a je obklopený lesmi, ktoré sú nádherne zelené vďaka životodarnej rovnomennej rieke, ktorá preteká cez Manavgat. Prírodnou atrakciou sú vodopády Büyük Selale a Kücük Selale, jazero ako aj píniový les. Hotely sú vystavané väčšinou priamo alebo niekoľko sto metrov od krásnej piesočnej pláže. Vstup do mora je pozvoľný, čo ocenia najmä rodiny s deťmi.

Belek - Jedno z najmladších a zároveň najluxusnejších turistických stredísk mediteránskeho pobrežia južného Turecka vzniklo východne od Antalye pozdĺž prekrásnej širokej pláže. Mnohokilometrové piesočnaté pláže vyzývajú ku kúpaniu, vodným športom, potápaniu i romantickým prechádzkam. Pobrežie je lemované palmami, v blízkom okolí Beleku rastú voňavé píniové háje, o kúsok ďalej  prekrásne piesočnaté duny , olivové a citrusové plantáže. Hotelové kapacity sú na najvyššej úrovni a poskytujú hosťom všetky predstaviteľné služby a pohodlie. Za shoppingom či kontaktom so životom Orientu chodia návštevníci do centra blízkej Kadrye alebo neďalekej Antalye. Veľkoryso vybudované stredisko poskytuje hosťom nielen skvelé služby, ale aj pocit voľnosti a priestoru v perfektne upravenom prostredí. Miesto priťahuje predovšetkým hráčov golfu, ktoré im ponúka 14 úžasných golfových ihrísk – greenov, na menej než na dvadsaťkilometrovom úseku pobrežia.Transfer z letiska: cca 40 min

Side – Side (Kumköy a Çolakli)
Staroveká pirátska Pamphylia, dnešné Side, rozprestierajúce sa na malom polostrove 1 km dlhom a 400 m širokom, leží 75 km od Antalye, na južnom pobreží Turecka. Side je nielen populárnym letoviskom, ale i pokladnicou antického umenia, ako aj miestom stretnutia Antonia a Kleopatry. Meno Side má anatolský pôvod a znamená granátové jablko, ktoré v Turecku symbolizuje bohatstvo a úrodnosť. Okrem obľúbených granátových jabĺk tu v hájoch a sadoch rastú citóny a pomaranče.

Pýchou strediska je množstvo historických pamiatok od 2. storočia pred n.l., nádherné uličky s množstvom barov, obchodíkov s nádychom Orientu. Medzi hlavné atrakcie strediska patrí divadlo Aspendos (postavné v r. 167 nášho letopočtu), rímske kúpele, agora, byzantská bazilika a kostol. Turisti určite ocenia, že počas letnej sezóny sa v centre mesta Side nejazdí autami, preto posedenie v baroch, kaviarňach, či reštauráciach bude určite nerušené. Doporučujeme ochutnať typický kebab.  Transfer z letiska: cca 1- 1,5 hod.

Sorgun a Titreyengol ležia na východ od Side a sú ideálnym miestom pre strávenie pokojnej dovolenky na krásnych dlhých plážach s jemným pieskom obklopenej píniovým lesíkom.

Lara -  luxusné novovybudované stredisko, nachádzajúce sa na južnom pobreží Turecka s rozľahlou plážou, kde sa prevažne strieda piesok s jemnými okruhliakmi s pozvoľným vstupom do mora, čo isto ocenia rodiny s deťmi. Je vzdialené len 10 km od centra mesta Antalya a asi 25 min od medzinárodného letiska. Stredisko je tvorené prevažne veľkými, modernými a luxusnými hotelmi 5* kategórie, ktoré poskytujú dokonalé služby prevažne v režime ultra all-inclusive. Tieto hotely úplne uspokoja i toho najnáročnejšieho klienta. Nachádza sa tu tiež množstvo reštaurácií, obchodov s luxusným tovarom a kongresových hál a taktiež športových ihrísk vhodných na rôzne športovo - kultúrne podujatia, sústredenia. Na miestnych plážach si môžete vyskúšať množstvo všakovakých vodných i plážových športov. Ležadlá so slnečníkmi sú pre hotelových hostí úplne zdarma. Transfer z letiska: cca 15 min.

Okurcalar je vzdialený od Alanye asi 30 km, preprava je bez problémov zabezpečená miestnym dolmušom /mikrobusom/. V letovisku Okurcalar sa nachádzajú predovšetkým 4* a 5 * hotely , ktoré sa rozprestierajú predovšetkým vo veľkých tropických záhradách, priamo na pláži. Moderné hotely citlivo zasadené do okolitej prírody krásne pláže a krištáľovo čisté more tvoria obraz tohto obľúbeného letoviska. Je vhodné pre klientov, ktorí uprednostňujú kľudnejšiu dovolenku, ale je ideálna aj pre rodiny s deťmi pre ktoré je v miestnych hoteloch pripravené množstvo bazénov, šmýkačiek, detských ihrísk či detských klubov.

Kizilagac je jedna z najzelenších a najúrodnejších oblastí Tureckej riviéry. Na začiatku kedysi malej dedinky nájdete známu diskotéku Trója. Je vzdialené len 19 km od živého historického centra Side

Aby sme nezabudli na možnosti fakultatívnych výletov v Turecku

Zelený kaňon , Pamukkale ,  Perge - Aspendos – Kursunlu ,  Rafting , Turecké kúpele – Hammam

Antalya City Tour , Delfínia show , Aquapark  a delfinárium , Turecký večer, Potápanie – Scuba Diving ...

Okrem tradičných pobytových zájazdov sú  v ponuke samozrejme aj poznávacie zájazdy do Turecka

 

TURECKO - pravý Orient  aj magická čarovná krajina ... Vyskúšajte osobne, neoľutujete

Canaria travel Azzuro FIRO tour Hechter Hydrotour ESO Čedok FIFO cestovná kancelária Globtour cestovná kancelária Intermedial s.r.o. Juven tour Kartago tours KOALA tours PEGAS tour RUEFA REISENSATUR SIAM travel SENECA tours TURANCAR Vítkovice tours Slovak Lines Student Agency

Back to top