CYPRUS

Cyprus - ostrov bohyne lásky a krásy Afrodity, ktorá sa tu podľa legendy narodila.
Je najväčší ostrov vo východnom Stredozemí, ktorý sa nachádza južne od Turecka a zároveň 

DJERBA

DJERBA –   „Perla Stredomoria” alebo  „ Malý ostrov s veľkou Dušou ”
Najväčší ostrov severnej Afriky Djerba ( Jerba, Jarbah, Girba ) vystupuje z modrých vĺn Gabeského…

Egypt - slnko, more, piesok, pamiatky

Egypt - turisticky atraktívna dovolenková destinácia
Základné informácie o krajine
oficiálny názov: Egyptská arabská republika
hlavné mesto: Káhira (Al-Qahirah)
úradný jazyk:

MALTA

Malta - malý ostrovný štát ležiaci v centrálnej časti Stredozemného mora, asi  70km  južne od Sicílie asi 290 km na sever od Afriky. Zaberá plochu 316 km ² a  má populáciu…

RODOS

Podľa  starovekej legendy je práve Rhodos ostrov boha Hélia...Druhý  mýtus hovorí, že Hélios sa zamiloval do nymfy menom Rodos a spolu sa usadili na ostrove, ktorý po nej boh Slnka…

Taliansko

Taliansko  - krajina mnohých tvárí,ktorá má svoje kúzlo.
Navštívte ho tisíc krát a vždy odídete s novými spomienkami , dojmami a zážitkami .
Názov krajiny:       Talianska…

THASSOS

Thasos je najsevernejší ostrov Grécka. Leží blízko Macedónska v Egejskom mori
Ostrov Thassos bol podľa gréckej mytológie sídlom Sirén, ktoré svojím neodolateľným spevom lákali…

TURECKO - pravý Orient  aj magická čarovná krajina

Krajina orientu... omamných vôní cudzokrajného korenia ... ručne tkaných kobercov.... žien zahaľujúcich svoju tvár….to všetko je TURECKO
Turecká republika
Hlavné mesto: Ankara (2…

ZAKYNTHOS

Fiore di Levante      alebo    Benátsky „ kvet Východu “
Zakynthos ( Zante ) najjužnejší ostrov spomedzi Jónskych ostrovov Grécka. Vzdialený 16 km od Peloponézu, leží pod…

Previous Next
Online zájazdy, ponuky rakúskych a nemeckých cestovných kancelárii.

Viac info...
Online ponuky CHORVÁTSKO 2019 - Nájdite svoj ​​objekt.

Viac info...
Online rezervácia leteniek. Špeciálne akcie leteniek. Špeciálna ponuka akciových leteniek.
Viac info...
Cestovné poistenie rýchlo a jednoducho online. Kam sa chystáte? Slovensko, Európa, Svet.
Viac info...
DJERBA

DJERBA –   „Perla Stredomoria” alebo  „ Malý ostrov s veľkou Dušou ”

Najväčší ostrov severnej Afriky Djerba ( Jerba, Jarbah, Girba ) vystupuje z modrých vĺn Gabeského zálivu.  Miestni obyvatelia hrdo prehlasujú, že kto ostrov raz navštívi, určite sa naň ešte vráti.

HLAVNÉ MESTO : Houmt Souk

Dĺžka letu :  2h 40 min.

ŠÍRKA:  od západu na východ 30,5 km, od severu na juh 29,5 km

NAJVYŠŠÍ BOD:  52 m

VZDIALENOSŤ OD PEVNINY: 5,8 km po Rímskej ceste, 2,5 km medzi Ajim a Jorf,

530 km z Tunisu po ceste

POČET OBYVATEĽOV: 130.000

VÝZNAMNÉ  MIESTA:  Houmt Souk (viac ako 40000 obyvateľov), Midoun, Guellala, El May, Er Riadh

HOSPODÁRSTVO:  turistika, umelecké remeslá (hrnčiarstvo, textilná výroba),poľnohospodárstvo (obilie, citrusy, olivy, datle), chov zvierat, rybárstvo

NÁBOŽENSTVO: islam, judaismus  ( 97 % moslimovia, 2 % židia, 1 % kresťania )

Povinné očkovanie neexistuje.  Odporúča sa očkovanie proti hepatitíde A a B.

Časové pásmo
: CET (UTC+1)

Mena
:  Tuniský dinár (TND)

Cestovné doklady:  Cestovný pas, kt. platnosť presahuje 3 mesiace po plánovanom   skončení pobytu.

Vízum: Pre organizovanú turistiku prostredníctvom CK nie je vízová povinnosť. Prihlásenie na polícii zaistí ubytovacie zariadenie, cestovatelia ubytovaní súkromne sa musia prihlásiť do 3 dní u miestnej polície.

 Ako sa sem dostať ?

 Djerba má vlastné letisko v blízkosti mestečka Houmt Souk. Je možné sa sem dostať aj s ľubovolného tuniského mesta, napríklad z Tunisu, ktorý je vzdialený cca 540 km. Ako dopravný prostriedok slúži buď autobus, prípadne lougaes. Ostrov je totiž s pevninou spojený cestou, ktorá vedie po starej rímskej hrádzi. K dispozícii pre transport po mori sú trajekty s pravidelnou dopravou.

Hovorí sa, že kedysi bol ostrov obývaný lotofágmi (konzumenti lotosov) a podľa Homéra bola na tento ostrov zahnaná aj Odysseova loď. Keď jeho druhovia ochutnali sladké plody lotosu, tak sa im na ostrove zapáčilo, že nakoniec odmietali tento ostrov vôbec opustiť.
Púni hovorili tomuto ostrovu Girba. Počas obdobia vlády Rimanov ostrov veľmi prosperoval vďaka čulému obchodnému ruchu so slonovinou, zlatom, či otrokmi.

V 6. storočí p.n.l. dobyl Nabukadnézar II. Jeruzalem, našlo tu útočisko pred babylonským zajatím množstvo Židov, ktorých potomkovia tu žijú ešte aj v súčasnosti. Židovský vplyv je preto badateľný vo veľkej miere, hoci v minulosti ostrov sa dostal ešte pod vplyv sicílskych Normanov, neskôr Španielov a nakoniec Turkov.

Ostrov "zlatého piesku" je medzi turistami obľúbený a teší sa vysokej návštevnosti turistov z celého sveta. Djerba je známa aj tým, že tu takmer nikdy neprší. Ako už bolo spomenuté, okrem Berberov a Tunisanov žijú na ostrove v početnej miere aj Židia.
Ostrov je úrodný, veď tu rastie viac než 1,5 milióna ďatľových paliem, viac ako 0,5 milióna olivovníkov, pričom niektoré pochádzajú dokonca ešte z Rímskych čias. Darí sa aj pestovaniu ovocia a zeleniny, pričom väčšina ľudí sa živí poľnohospodárstvom. Keďže Djerba je ostrov, mnoho ľudí sa zaoberá rybolovom. V súčasnosti snáď najlepším zdrojom pre rozvoj ostrova zabezpečuje neustále rastúci cestovný ruch.

Je najväčším ostrovom Stredozemného mora a celej Severnej Afriky.

Djerba má rozlohu cca 522 km2 ( pre zaujímavosť 5x Paríž) , ostrov má vlastné medzinárodné letisko. Hlavnou dominantou a zároveň turistickou atrakciou sú miestne slnečné pláže. Mnoho turistov tu nachádza vytúžený pokoj a relax. Na ostrove si môžeme prehliadnuť synagógu La Ghriba nachádzajúca sa v dedinke Er Riad.

Miesta, ktoré treba vidieť:

Houmt Souk hlavné mesto ostrova, ktorý má okolo 25 tisíc obyvateľov. Nájdete tu prístav, obchody a reštaurácie.Jeho úzke uličky a starobylé trhy – „súky“ sú plné obchodov so šperkami, oblečením a najrôznejšími suvenírmi. Raritou mesta sú „fonduky“, ktoré v osmanskom období slúžili ako obchody a hostince pre kupcov a aj dnes možno túto osobitú atmosféru hostincov zažiť v niekoľkých miestnych hoteloch. Dvakrát do týždňa sa tu konajú trhy, na ktorých môžete kúpiť typické vlnené deky. Je tu aj rad pamiatok: mauzóleum Sidi Zitouniho s vlastivedným múzeom, mešita Djama el Ghorba alebo pevnosť Fort Espagnol z 13.storočia

LAILA HADRIA MUZEUM : * národopisné múzeum

KROKODILIA FARMA - Djerbaexplore:

* žije v nej 400 krokodílov, pričom najstaršie majú 10 rokov.
* pred 10 rokmi týchto krokodílov Nílskych doviezli z Madagaskaru, 2 roky boli na farme pri Hammamete, kým ich presunuli na novú farmu na Djerbe
* 1 x ročne samička kladie vajíčka - cca 40 - 80 ks
Midoun - obec v ktorej sa každý utorok koná tradičná berberská svadba. Pravidelný dátum si vyberajú asi kvôli turistom. Midoun neleží pri mori, ide o druhé najväčšie mestečko ostrova. Taktiež je tu celkom zaujímavá krokodília farma, v ktorej je vidieť aj kŕmenie krokodílov, a múzeum.

Guellala - stredisko výroby keramiky. Dá sa pozerať hrnčiarom pod ruky a podívať sa na vypaľovanie v peci. Zaujímavo sú využité rozbité hrnce -- sú z nich postavené ploty, pece alebo garáže.
Synagóga La Ghriba (tiež El Ghriba) - postavená v roku 1920 na základoch jednej z najstarších synagóg sveta. Synagoga Ghriba je púťovým miestom Židov nielen zo severnej Afriky. Býva normálne prístupná, akurát je treba mať pokrývku hlavy. Dodnes je dôležitým židovským púťovým miestom - ostrov Djerba bol v minulosti medzi niekoľkými málo miestami, kde Židia mohli žiť. Prví osadníci na Djerbe boli pravdepodobne Židia, ktorí sem možno odišli do exilu už pri zničení prvého chrámu v šiestom storočí pred naším letopočtom. Židia majú v synagóge Ghirba niečo ako centrum výskumu Tóry, uchováva sa tu jeden veľmi starý exemplár Starého zákona.

Je tu aj rad pamiatok: mauzóleum Sidi Zitouniho s vlastivedným múzeom, mešita Djama el Ghorba alebo pevnosť Fort Espagnol z 13. storočia.

DJERBA-ZARZIS

Mesto Zarzis je najjužnejším turistickým letoviskom na tuniskom pobreží. Mesto vyrástlo na mieste rímskeho Gergis v dobe francúzskeho protektorátu

5,8 km dlhá  Rímska cesta spája ostrov s mestom Zarzis na pevnine, ktoré chráni svojím tieňom 500.000 paliem a 100.000 olivovníkov. Samotné mestečko Zarzis má dnes okolo 50 tisíc obyvateľov. V centre mesta nájdete starý rybársky prístav a Veľkú mešitu.  Turistická zóna, vzdialená 2 km od centra mesta, sa môže pochváliť peknými plážami s bielym pieskom, kryštálovým morom a vysokými palmami, ktoré chránia pred horúcim slnkom. Príroda a podnebie sú tu podobné ako na Djerbe. Prístav Zarzis je známy lovom morských húb. Táto oblasť je taktiež známa pestovaním olivovníkov. Vďaka krásnym plážam, možnosti podmorského rybolovu a termálnym prameňom, odporúčaným na liečbu kožných ochorení, sa zo Zarzisu stalo vyhľadávané stredisko cestovného ruchu. Transfer z letiska na Djerbe do hotelov na polostrove Zarzis (cca 50 km) trvá cca 45min.

Djerba je nadmerne slnečným ostrovom a vyznačuje sa priemerne 320 slnečných dní do roka. Spojenie klímy, milióna ďatlových paliem a malebných dlhých pláží zaručuje takmer po celý rok tú pravú exotickú dovolenku

Podľahnite aj vy opojnému kúzlu Djerby a vydajte sa  do krajiny slnka, relaxácie, bohatej histórie,
zaujímavej kultúry a exotickej kuchyne...

 

Canaria travel Azzuro FIRO tour Hechter Hydrotour ESO Čedok FIFO cestovná kancelária Globtour cestovná kancelária Intermedial s.r.o. Juven tour Kartago tours KOALA tours PEGAS tour RUEFA REISENSATUR SIAM travel SENECA tours TURANCAR Vítkovice tours Slovak Lines Student Agency

Back to top