Navigácia:   www.caroyal.sk Ako na dovolenku Tipy a triky dovolenka Ochrana obydlia počas letnej dovolenkovej sezóny

Ochrana obydlia počas letnej dovolenkovej sezóny

Ochrana obydlia počas letnej dovolenkovej sezóny – rady, odporúčania

V letnej dovolenkovej sezóne veľa ľudí na dlhší čas opúšťa svoj domov. V čase dovoleniek je vyššia pravdepodobnosť vykradnutia vášho bytu, rodinného domu, preto je potrebné zabezpečiť si svoje obydlie proti krádeži a tak predísť neželanému prekvapeniu. Zlodeji využívajú nepozornosť, neopatrnosť, zábudlivosť a nedôslednosť majiteľov. Veľmi často vyhľadávajú nezabezpečené resp. nedostatočne zabezpečené objekty.

Prevencia je najlepšia ochrana a preto pred odchodom na dovolenku zopár rád:

 • Starostlivo zamykajte dvere a zatvárajte okná. Nezabúdajte ani na podkrovie, poschodie, malé strešné okná a pivničné okná. Zlodej je schopný dostať sa dovnútra každým otvorom väčším ako ľudská hlava.
 • Nevravte každému kedy a na ako dlho odchádzate na dovolenku.
 • Nezaťahujte rolety a žalúzie, dávate tým na vedomie, že nie ste doma.
 • Uschovajte cenné veci a doklady do bezpečnostnej schránky alebo domáceho trezoru.
 • Neuschovávajte väčšie finančné obnosy doma, bezpečnejšie budú v banke. Ak je vkladový produkt chránený heslom, heslo nikdy nevkladajte do vkladnej knižky, uložte ho oddelene na inom bezpečnom mieste.
 • Doklady od drahého priemyselného i spotrebného tovaru si dobre uschovajte. Vyznačené výrobné číslo na doklade umožní polícii pátrať po vašom odcudzenom majetku, po páchateľovi krádeže, vec identifikovať a vrátiť ju späť do vášho vlastníctva.
 • Zverte kľúč od bytu spoľahlivému príbuznému, ktorý bude Váš byt pravidelne kontrolovať a vyberať poštu.
 • Vytvorte zdanie, že je v byte niekto prítomný, napr. využite elektronické spínacie zariadenia, ktoré podľa nastavenia na určitý čas rozsvietia svetlá, zapnú rádio...
 • Zabezpečte si kvalitné bezpečnostné dvere alebo aspoň bezpečnostný zámok v kombinácii s ďalšími zabezpečovacími prostriedkami.
 • Nezabudnite zabezpečiť okná, balkónové dvere.
 • Nikdy nenechávajte kľúče na tzv. dohovorených miestach (pod rohožkou, v kvetináči...).
 • Majte dobré vzťahy so susedmi – sú jedným z najlepších spôsobov, ako zabezpečiť svoj byt či dom. Požiadajte susedov, aby venovali pozornosť okoliu vášho domu, bytu, prípadne si všímali pohyb neznámych podozrivých osôb.
 • V prípade možnosti zabezpečte byt zabezpečovacím zariadením vyvedeným na pult centralizovanej ochrany Policajného zboru alebo súkromnej bezpečnostnej služby, nezabudnite na poistenie.
 • Nechváľte sa svojimi majetkovými pomermi.
 • Uvádzajte na zvončeky, schránky a dvere svoje priezvisko v množnom čísle a bez titulov. Pre vdovy alebo osamelé ženy je bezpečnejšie ponechať na menovke mužské meno.
 • Pozor na telefónny záznamník – odkaz typu „sme na dovolenke a vrátime sa vtedy a vtedy...“ je hodenou rukavicou bytovým zlodejom.
 • Keď idete na dovolenku bez Vášho vozidla, ak môžete, zaparkujte po dohode u niekoho na dvore, v garáži (priateľ, rodina, zamestnávateľ). Ak nemáte túto možnosť, nezaparkujte svoje vozidlo na opustenom alebo zle osvetlenom mieste alebo na mieste, ktoré má zlú povesť.
 • Ak sa už stane, že Váš byt či dom navštívil zlodej, je potrebné dodržiavať niekoľko zásad. Sú dôležité z viacerých dôvodov, no najmä preto, aby policajti zlodeja čo najrýchlejšie vypátrali a nepokračoval tak v páchaní tejto trestnej činnosti.
Takže, čo robiť, ak zistíte, že ste sa stali obeťou bytového zlodeja?
 • Prekonajte čo najrýchlejšie prvotný šok a neodkladne zavolajte políciu na známe číslo 158.
 • Až do príchodu policajtov nechajte všetko tak, ako ste našli. V žiadnom prípade nič neprekladajte, neupratujte a nechytajte do rúk. Predídete tak zničeniu stôp, ktoré tu páchateľ zanechal, a ktoré sú dôležité pre odhalenie a usvedčenie zlodeja.
 • Kým príde polícia, skoncentrujte svoje myšlienky a sústreďte sa na dôležité informácie. Snažte sa spomenúť si aj na maličkosti, ktoré vo Vás prebúdzajú podozrenie na možného páchateľa. Pripravte si zoznam ukradnutých vecí, avšak rešpektujte predchádzajúcu zásadu.
 • Po príchode policajtov sa snažte čo najviac spolupracovať s kriminalistickým technikom a vyšetrovateľom. Odpovedajte s rozvahou na všetky otázky a informujte ich o svojom pohybe na mieste činu a o svojich zisteniach, ktoré môžu byť dôležité.
Pokiaľ sa aj po niekoľkých dňoch dozviete nové informácie, týkajúce sa vlámania do Vášho alebo susedovho bytu, pohybu podozrivých osôb v čase, kedy došlo k vlámaniu a pod., informujte o tom políciu aj anonymne na čísle 158. Môžete tak prispieť k odhaleniu zlodeja, čím predídete vykradnutiu možno aj Vášho bytu či domu.

Zdroj: www.regionbanovce.sk

Rady na dovolenku

Čo vlastne znamená....

FIRST MOMENT = PRVÁ CHVÍĽA = PRVÝ MOMENTNáku...

Tipy a triky dovolenka
Viac..
Letíte na dovolenku?

Letíte na dovolenku?              ...

Tipy a triky dovolenka
Viac..
Idem na dovolenku ... Čo so sebou ???

Rady na cestu a čo si zobrať so sebou na dovolen...

Tipy a triky dovolenka
Viac..
Ochrana obydlia počas letnej dovolenkovej sezóny

V letnej dovolenkovej sezóne veľa ľudí na d...

Tipy a triky dovolenka
Viac..
DESATORO CESTOVATEĽA

Toto cestovateľské desatoro pochádza z britskej...

Tipy a triky dovolenka
Viac..

Kontakt CAROYAL

Adresa: CA ROYAL, ZNS ROKOŠ, Nám. Ľ. Štúra 19, 95701 Bánovce nad Bebravou
Tel+421 38 760 10 20
Mobil: +421 903 617 362
Fax: +421 38 760 10 20
Otváracie hodiny:
Po-Pia: 9.00 hod - 16.00 hod
Sobota: 9.00 hod - 12.00 hod - sezóna

Novinky na email

Novinky a akcie od nás, môžete dostávať aj prostredníctvom e-mailu. Prihláste sa k bezplatnému odberu práve teraz. Pokračujte...

Novinky v CAROYAL

Oznamy - dôležité
Cestovná agentúra bude v období 24.4.-28.4.2015 zatvo...viac...
OZNAM
Dovolenky zakúpené v cestovnej agentúre ROYAL sú produ...viac...