FIRST MOMENT = PRVÁ CHVÍĽA = PRVÝ MOMENT

Nákup dovolenky vo first momente = najvyššie zľavy ponúkané cestovnou kanceláriou = tourperátorom

TOUROPERÁTOR =  cestovná kancelária, ktorá ponúka vlastné produkty = dovolenky

FIRST Moment = výhodné zľavy cestovnej kancelárie pre klienta , ktorý si zakúpi svoju dovolenku v predstihu a má byť vlastne first momentovou zľavou zo strany CK odmenený

First Momenty majú CK rozčlenené dátumovo.

Najvyššie zľavy sú ponúkané do konca decembra /  januára a potom  do konca februára, marca a niekedy až do polovice prípadne konca apríla.
Každý mesiac  sa tieto zľavy postupne znižujú

Jednou zo zliav,  ktorá nie je dátumovo obmedzená je tzv. VERNOSTNÁ ZĽAVA =  touto zľavou CK odmeňuje svojho verného klienta, ktorý s ňou cestuje 1 a viac krát. Aj táto zľava je u mnohých CK postupná, teda čím viac krát s nimi cestujete , tým viac percentná je vernostná zľava.

Ďalšie zľavy : za kompletnú jednorázovú úhradu, narodeninové zľavy, skupinové, rôzne bonusové zľavy :pre denných študentov VŠ, pre pedagógov,
pre seniorov.

 FIRST MOMENT :

Deti úplne zdarma = za deti zaplatíte iba letiskové a servisné poplatky a komplexné cestovné poistenie, prípadne víza, ak sú potrebné pri vstupe do krajiny.

Deti zdarma = Pozor !  Tu už za deti okrem hore uvedených poplatkov platíte aj letenku.          
            

Zľavy vo forme % = percentuálna zľava,  ktorú Vám touroperátor poskytne zo základného lôžka. 

Pozor! nie všetky CK uplatňujú pre klientov aj zľavy z prísteliek.   

Niektoré CK  poskytujú zľavy aj zo základného lôžka, prípadne prístelky a dopravy.

Mnohé CK ako druh First Momentu ponúkajú svojim klientom bezplatné nástupné miesta pri  autobusovom zájazde, iné ponúkajú transfery na letiská zdarma do určitého dátumu.

Ďalšie zase majú pre klientov zaujímavý fakultatívny výlet na mieste pobytu zdarma

Prístelka = samostatné lôžko ktoré musí byť uspôsobené veľkosťou a rozmermi na vek pre ktorý je ponúkané ( niekedy pre deti len do veku 10 – 12, inokedy až 15 – 18 rokov, a samozrejme aj pre dospelého.

Pozor ! Každá krajina má svoju vekovú hranicu do akého veku môžu byť ubytované deti na prístelkách. Preto sa stretávate s rôznym vekom detí na prístelkách a preto aj rozdielne ceny samozrejme.

1 / 2 izba = klasická dvojlôžková izba                                                   

1 / 2 + 1 = klasická dvojlôžková izba s možnosťou jednej prístelky

1 / 2 + 2 = klasická dvojlôžková izba s možnosťou až 2 prísteliek

1/ 2 + 3 = klasická dvojlôžková izba s možnosťou až 3 prísteliek

V izbe 1 / 2 + 2,3 môže byť tzv. páľanda  = poschodová posteľ, tak aby Vás to neprekvapilo  na mieste.

Suita  = 2 samostatné izby

Rodinná izba = CK si za ňu skoro vždy účtujú príplatok voči klasickej izbe. V takejto izbe väčšinou bývajú dve spálne, nemusia  byť spravidla oddelené dverami.

Izby s výhľadom na more prípadne s balkónom – väčšinou bývajú príplatkové tak ako rodinnéčo však nie je pravidlo

Poväčšine Vám CK nikdy na 100% negarantuje takéto izby pokiaľ si ich nepriplatíte. Môže to byť v poznámke na zmluve, ale nie je to záväzná požiadavka klienta pre CK.

Štúdio :  pre 2-3-4 osoby pozostávajú z jednej miestnosti s dvoma lôžkami s možnosťou 1-2 prístelky. Súčasťou vybavenia je  kuchynský kút (kuchynská linka, varič s menšou elektrickou rúrou, chladnička, riad pre daný počet osôb), kúpeľňa so sprchou a WC, balkón alebo terasa. Samozrejmosťou nebýva TV, klimatizácia )

Apartmán :   pozostávajú z viac spální, v každej sú dve lôžka, prípadne tretie lôžko, kuchynky s kuchynským kútom a chladničkou (kuchynská linka, varič, kuchynský riad). Majú balkóny, terasy, vlastné sociálne zariadenie, môžu mať TV, klimatizáciu ).

Apartmány sa podľa počtu spální ďalej delia na :

Bilocal : 1 samostatná spálňa pre 2 alebo 3 osoby a obývacia izba s kuchynským kútom s 1 alebo 2 príležitostnými lôžkami. Vhodné pre 2- 4 osoby
Trilocal :2 samostatné spálne pre 2 alebo 3 osoby a obývacia izba s kuchynským kútom s 1 alebo 2 príležitostnými lôžkami. Vhodné pre 4 - 6 osôb
Quatrolacal : 3 samostatné spálne pre 2 alebo 3 osoby a obývacia izba s kuchynským kútom s 1 alebo 2 príležitostnými lôžkami. Vhodné pre 6–9 osôb.


POBYT  - počet nocí a dní ktorý strávite na svojej dovolenke.

Zájazd
– celkový počet dní a nocí, ktorý strávite na dovolenke vrátane dopravy

Prvý a posledný deň zájazdu nie je pre Vás už dovolenka, je to čas ktorý je už určený na prepravu na a  z dovolenky = zájazdu.

Prvý a posledný deň dovolenky býva kritický, pretože nie každý je spokojný, že keď príde na dovolenku, dostáva izbu v deň príchodu
len v určitom čase / check - in a posledný deň ju musí opustiť tedado určitej hodiny / check -out.
Toto pravidlo je to určené medzinárodnými hotelovými pravidlami. Ale zas nie je striktne dané že pokiaľ majú izby pripravené,
nemôžete ich dostať skôr ako je stanovené. Je to o zmluvách a dohodách medzi partnermi. Je tu však aj možnosť neskorého check - out.

A rovnako aj posledný deň.
 Na svojej izbe môžete stráviť do určitého času, väčšinou do 10,00 – 11,00h maximálne  12,00h a potom sa už musíte vysťahovať, t.j. že aj keď  ide Bus či lietadlo v posledný deň o nejakej 18,00h, tak vy musíte izbu opustiť. Toto sa tiež riadi medzinárodnými pravidlami, prípadne aj podľa toho ako má túto záležitosť zazmluvnenú tá ktorá cestovná kancelária. No len máloktorá cestovka ma neskorý  check - out zariadený s hotelom.

LAST MOMENT  alebo posledná chvíľa 
v tomto momente sa tesne pred odchodom dá zakúpiť dovolenka za veľmi zaujímavú cenu. Cestovné kancelárie totiž krátko pred uskutočnením zájazdu miesta, ktoré sa nepredali vopred, ponúknu za ceny často nižšie  o 30 - 50%. Cenovo sú teda takéto zájazdy veľmi výhodné. Určite ich ocenia hlavne tí, ktorým nerobí problém spontánne odcestovať a v práci si nemusia dlho vopred plánovať dovolenku.

Zďaleka však možnosti či už last moment alebo aj ultra last moment nebývajú v takom širokom rozsahu ako first moment. Prečo? 
Na túto otázku je trochu komplikovanejšia odpoveď , nakoľko má viac špecifikácií.  
Nemáme čas na výber - jednoducho musíme konať, alebo aj rovno povedané : ber či neber.
Nie je tak široký rozsah ubytovania a to už nespomínajúc že nemusí byť počet leteniek, či autobusovej dopravy toľko, koľko práve vy potrebujete .
A možno máte vyhliadnuté niečo , čo chcete, veľmi sa Vám to páči  a práve to už nebude voľné.
Je len a len  na Vás či sa rozhodnete pre last moment alebo ultra last moment.  Alebo uprednostníte first moment?

PS : vernostné a rôzne bonusové Zľavy neplatia pri kúpe dovolenky typu LAST MINUTE 

Canaria travel Azzuro FIRO tour Hechter Hydrotour ESO Čedok FIFO cestovná kancelária Globtour cestovná kancelária Intermedial s.r.o. Juven tour Kartago tours KOALA tours PEGAS tour RUEFA REISENSATUR SIAM travel SENECA tours TURANCAR Vítkovice tours Slovak Lines Student Agency

Back to top