Fiore di Levante     

alebo    Benátsky „ kvet Východu “

Zakynthos ( Zante ) najjužnejší ostrov spomedzi Jónskych ostrovov Grécka. Vzdialený 16 km od Peloponézu, leží pod ostrovom Kefalónia , vzdialenom 9 km.  Tretí najväčší ostrov Jónského mora a jedenásty  najväčší ostrov Grécka.

Štátne zriadenie :  republika

Hlavné mesto : Zakynthos (cca 13.000 obyvateľov)

Rozloha : 406 km2             Dĺžka pobrežia : 123 km

Úradný jazyk : gréčtina  ( bežne sa dohoríte anglicky )

Patrón ostrova : svätý Dionýsos

Počet obyvateľov :  42.000

Mena :  EUR – euro

Víza nie sú potrebné.

Očkovanie : Nie je potrebné

Dĺžka letu :  cca 2 hodiny

Východoeurópsky čas :  + 1 h

Zastúpenie SR v Grécku iba na pevnine v Aténach - tel: 0030/1/6876757 - v prípade núdze sa obráťte na delegáta CK alebo na políciu

Elektrické napätie: 220 až 230 V, doporučujeme adaptér

Náboženstvo : 98% obyvateľov sú pravoslávni kresťania

História ostrova je popretkávaná bojom o stredisko obchodu. Medzi prvých osídlencov patrili Achájci a Arkádi.V r. 455 pred n.l. sa ostrov pričlenil k Aténam. Neskôr ostrov ovládli Macedónci a Rimania. Ostrov bol niekoľkokrát spustošený. Takmer tri storočia ostrov ovládali Benátčania, čo sa prejavilo na jeho atmosfére, ktorá sa zachovala dodnes.

Grécko patrí medzi vyhľadávané lokality pre svoju príjemnú klímu. Teplota vzduchu a vody umožňuje stráviť dovolenku od mája do októbra. Vysoké teploty počas augusta nie sú zriedkavosťou, preto pre sezitívnych ľudí je lepšie prísť v čase máj - jún alebo až september - október.

Grécke ostrovy sú slnečné ostrovy. Príjemné stredomorské podnebie vytvára predpoklad ideálnej dovolenky. Subtropické teploty prinášajú v lete teplo a v zime iba mierne ochladenie.

Samotný Zakynthos má vyvážené počasie, fúka tu však typický vietor hlavne na juhu ostrova.

Zakynthos - Mestské múzeum, Solomovo múzeum

Keri - smolné pramene

Zátoka Laganas - 8 km dlhá zátoka, kde sa liahnu korytnačky Caretta Caretta

Modrá jaskyňa - jedno z najfotografovanejších miest ostrova. Dá sa sem prísť iba člnom.

Zátoka stroskotancov - Pláž Navajo - pod skalnatou planinou so strmým zrázom je nádherná pláž so starým vrakom lode. Turisti sa sem môžu dostať iba loďou, hoci fotografovať ju je možné aj z útesov nad ňou. Vyhliadka je prístupná aj autom. Priama návšteva pláže loďou je však neporovnateľne krajším zážitkom.

Tsilivi :
Fantasy Mini Golf - veľmi pekné ihrisko s mnohými jamkami a pekným prostredím
Bowl ‘m Over - bowling pre tých, ktorí majú okrem slnka radi aj zábavu
Laser arena - zábavný park pre všetky vekové kategórie. Pre deti sú tu nafukovacie hrady a zábavné guličkové ihriská

Zakynthos patrí medzi nádherné ostrovy, ktoré svojou prírodou očaria návštevníkov. Medzi najväčšiu atrakciu patrí skalnatá krasová planina s výškou 737 metrov. Jej čaro dotvára záliv s tyrkysovo priezračnou vodou, ktorá spolu so starým vrakom stroskotanej lode tvorí nezabudnuteľnú spomienku. Loď, ktorá tu v búrke stroskotala, viezla pašovaný tovar. Dnes je atrakciou najfotografovanejšej pláže.

Ďalšou zaujímavou atrakciou ostrova Zakynthos sú chránené morské korytnačky caretta-caretta, ktoré sa stali jeho neoficiálnym symbolom. Sú na ostrove chránené a preto pláže v mieste ich výskytu v Laganas Bay sú sledované.
Okrem nich na ostrove Zakynthos nájdete aj druh stredomorského tuleňa monachus-monachus, ktorý hľadá útočisko pred horúcim letným slnkom v tieni morských jaskýň západného pobrežia.

Strediská ostrova Zakynthos  :

Amoudi - rybárska romantická dedina na severovýchode ostrova,  ktorá láka turistov práve svojou tradičnou atmosférou. Nedotknutá príroda s vinicami a olivovými hájmi, nádherná menšia piesková pláž s pozvoľným prístupom do mora. Pieskový vstup do vody, na niektorých miestach väčšie kamene. Do turistických letovísk Alikanas a Alykes je možné dôjsť peši za cca 45 min. Transfer z letiska: cca 45 min.

Alykes
- menšie stredisko na severovýchode ostrova.  Nachádza sa v tesnej blízkosti susedného strediska Alikanas.  Alikes ponúka širokú škálu vodných športov a preto je vyhľadávaným letoviskom ľuďmi, ktorí uprednostňujú aktívnu dovolenku. Dedinka bola pomenovaná podľa soľných jazier (solivaru), z ktorých sa získavala kedysi morská soľ. . Miestnou atrakciou je most cez rieku Skourtis-Pentacamoro, ktorý sa nachádza na konci letoviska smerom na Alikanas. Zakynthos, do ktorého je spojenie miestnym autobusom, je vzdialený cca 18 km. Transfer z letiska: cca 50 min.

Alikanas -
menšie stredisko s dvoma známymi pieskovými plážami: Alikanas Beach a Agios Beach. V stredisku je dostatok obchodov, reštaurácií a taverien, no pritom si zachováva typickú grécku atmosféru.

Argassi
- leží na východnom pobreží ostrova. Jeho výhodou je malá vzdialenosť od hlavného mesta, a to len 4 km. Promenáda mestečka je plná reštaurácií, taverien a barov.  Hoci je pláž úzka a miestami štrkovitá/kamienková, tiahne sa po celej dĺžke letoviska, takže nikdy nebudete ďaleko od mora.  Transfer
z letiska trvá približne 20 minút.

Tsilivi
- je stredisko na východnej strane ostrova. Rozprestiera sa len 5 km od hlavného mesta ostrova Zakynthos. Má krásne piesočné pláže s pozvoľným vstupom do mora. Pláž v Tsilivi sa pýši Modrou vlajkou (čistota vody). Tunajšia dlhá pláž so zlatým pieskom má pozvoľný vstup do mora s čistou vodou a poskytuje výhľad na susedný ostrov Kefalónia.  Tsilivi sa profiluje ako rodinné stredisko. Transfer z letiska: cca 40 min.

Kalamaki
- stredisko s najznámejšou plážou na ostrove - Caretta Beach. Pláž je známa ako hniezdisko korytnačiek. Toto stredisko je síce pekné, ale niekomu môže vadiť hluk lietadiel. Pláž Kalamaki je veľmi  navštevovaná, v sezóne býva preľudnená. Pláž Kalamaki se nachádza  5km južne od hlavného mesta Zakynthos a 4 km východne od strediska Laganas

Laganas
- najrušnejším a najvybudovanejším letoviskom na ostrove Zakynthos. Je tu množstvo výborných hotelov, kaviarničiek, barov, taverien a obchodov. Nedávno tu otvorili aj menší vodný park. Laganas leží na juhu ostrova a je trochu veternejším strediskom ako iné, ktoré ležia na východnej strane ostrova. Je vzdialené asi 8 km od hlavného mesta. Transfer z letiska: cca 25 min.

Vassilikos - v najkrajšej časti ostrova s panenskou prírodou, blízko nádherných dlhých pieskových pláží s priezračnou vodou leží na juhovýchodnom výbežku ostrova. Nájdete tu najznámejšie pláže ostrova – Porto Zoro, Agios Nikolaos a Banana Beach. Transfer z letiska: cca 45 min.


Pláž Navagio
je najznámejšia pláž celého ostrova. Je dostupná iba loďou  a jedná sa o 200 metrov široký a 100 metrov hlboký zárez do 50-200 metrov vysokých kopcov a útesov. Povrch tvorí žiarivo  biely  piesok. V roku 1980 tu stroskotala pašerácka loď prevážajúca cigarety a alkohol. Loď tu nechali a dnes je z nej zhrdzavený vrak. Na pláž Navagio se organizujú lodné výlety. Určite si tento výlet nenechajte ujsť. Kúpanie na pláži Navagio je niečo, na čo budete spomínať celý život.

Fakultatívne výlety :  Krásy ostrova Zakynthos , Lodný výlet na pláž Navajo , Waterland - vodný park , Olympia , Kefalónia , Lodný výlet Kaiki ,

Zakynthos si vás získa od prvého momentu, ako sa s ním zoznámite

Canaria travel Azzuro FIRO tour Hechter Hydrotour ESO Čedok FIFO cestovná kancelária Globtour cestovná kancelária Intermedial s.r.o. Juven tour Kartago tours KOALA tours PEGAS tour RUEFA REISENSATUR SIAM travel SENECA tours TURANCAR Vítkovice tours Slovak Lines Student Agency

Back to top