Malta - malý ostrovný štát

ležiaci v centrálnej časti Stredozemného mora, asi  70km  južne od Sicílie asi 290 km na sever od Afriky. Zaberá plochu 316 km ² a  má populáciu približne 414 000 obyvateľov.

Malta je skupina siedmich ostrovov v Stredozemnom mori. Len tri najväčšie z nich, Malta, Gozo a Comino, sú obývané. Povrch je rovný a skalnatý s pobrežnými útesmi.

Úradné jazyky :  maltčina a angličtina. Štátnym jazykom je maltčina, ktorá podobne ako arabčina spadá do skupiny semitských jazykov. Angličtina sa uznáva ako úradný jazyk a mnohí Malťania hovoria aj po taliansky.

Hlavné mesto :  La Valletta.

Hoci geograficky patrí k Afrike, Malta je členom Európskej únie.

Mena :  Euro (EUR) - Platí od 1. januára 2008. Predtým platila  Maltská líra.

1 maltská líra sa rovná 100 centov.

História : Malta patrila k dôležitým bodom v Stredomorí , preto jej dejiny sú dejinami bojov o nezávislosť a územie. Ostrov kolonizovali  starí Rimania, neskôr Arabi, Francúzi, Turci, Španieli a napokon aj Briti.

Z historicky zaujímavých dátumov :  rok 1798, v ktorom Napoleon obsadil Maltu

rok 1802, v ktorom sa ostrov vrátil maltskému rádu

rok 1814, v ktorom sa Malta stala britskou kolóniou.

Nezávislosť získala Malta až v r. 1964. Dnes patrí Malta medzi vyspelé krajiny, daňové raje a pokojné krajiny. Malta je parlamentná republika.

Víza : nie sú potrebné     

Doba letu : 2,5-3 h.

Očkovanie : nie je potrebné

Zdravotníctvo je na vysokej úrovni.

Podnebie :suché a subtropické. Zimné obdobie trvá od decembra do marca.
Denné teploty sa pohybujú okolo 15-16 ° C.


V tejto sezóne padne najväčšia časť zrážok. V zime sa Malta mení na ostrov odpočívajúcich seniorov, ktorí sem prichádzajú z celej západnej Európy. Leto trvá od mája do októbra. Teploty : 23-30°C, ale niekedy dosiahnu aj  40 °C. Najsuchším mesiacom je júl. Pre návštevníkov, ktorých zaujíma flóra, je vhodné zavítať na Maltu počas jarných mesiacov. Typickými rastlinami sú buganvílie a palmy.

Malta je tiež obľúbeným ostrovom na štúdium angličtiny

Najznámejšie dovolenkové strediská Malty patria:

Golden Bay - stredisko je známe svojou krásnou piesočnou plážou, najvyhľadávanejšou  z troch krásnych piesočnatých pláží na pobreží v severozápadnej časti ostrova Malta

Mellieha Bay - príjemné stredisko s najväčšou piesočnou plážou.

Ramia Bay - stredisko na ostrove Gozo je známe plážou s červeným pieskom.

Najkrajšou plážou je bezpochyby pláž v Blue Lagoon na Cominu. Leží  na útesoch, ale more  má dno vystlané pieskom. Voda je tu azúrovo modrá, a preto je toto miesto naozaj najoblúbenejšie. Ďalšia pláž na kameňoch, ktorá nie je na zahodenie, je pláž pri turistickej atrakcii  Blue Grotto južne od Siggiewi na juhu maltského ostrova. Voda tu je čistá a trochu búrlivejšie vlny narážajú na útesy.

Na východe ostrova sa piesočnou plážou môže pochváliť iba mestečko Birzebbuga. Pláž sa nachádza takmer pri zastávke autobusov v Pretty Bay.

Najväčšia a nejoblúbenejšia piesočná pláž na Gozu leží v Ramla Bay. Gozo je od Malty vzdialené 5 km a navzdory tak blízkej polohe je trošku iné. Je s rozlohou 67 km2 druhým najväčším z maltských ostrovov.

Na Cominu sú tiež dve piesočnaté  pláže v St. Nicolas Bay a v Santa Marija Bay.

Malta na rozdiel od ostatných ostrovov v Stredozemnom mori je známa tichým a pokojným životom. Málokde nájdete známky nočného života.  Výnimkou sú denné športové aktivity ako potápanie, šnorchlovanie a člnkovanie.

Na Malte je vhodné požičať si auto a urobiť si vlastný výlet.  Na Malte sa jazdí na ľavej strane.

Pre vodiča platí vekové obmedzenie prísnejšie ako v iných krajinách. Vek vodiča sa môže pohybovať v rozmedzí od 25 do 70 rokov. Mladší vodiči platia za požičanie auta kauciu, ktorú im však po ceste bez nehody vrátia. Doprava na Malte je zabezpečená typickými oranžovo-zelenými autobusmi.

Pamiatky a atrakcie Malty :

Hagar Qim - Megalitická stavba z doby kamennej

Skorba a Ta´Hagrat a  Ggantija  - Megalitická stavba

Hal Saflieni - Podzemný kultový priestor z doby kamennej

Valletta: Protiturecká pevnosť , Palác veľmajstra , Opera , Katedrála sv. Jána , Manoelovo

divadlo , Kostol St. Paul´s Shipwreck - v preklade vrak lode sv. Pavla je zasvätený

stroskotancovi Pavlovi      , Rabat - Katakomby sv. Pavla

Victoria (hlavné mesto ostrova Gozo) - Katedrála, Chrám Ggantija, Opevnenie. V meste môžete na uliciach vidieť ručnú výrobu paličkovaných čipiek. Soľné ložiská - na otrove Gozo

Mestečko Pepka námorníka

Botanické záhrady San Anton, Záhrada Baracca vo Vallette , Skalné útvary Morské okno

Rybárska dedinka Marsaxlokk (s typickými farebnými loďkami), Modrá jaskyňa

Spoznať krásu a príťažlivosť Malty

 

Maltské ostrovy -  príťažlivosť jasných modrých vôd, nedotknutých zálivov ,

nielen piesočných pláží... ale aj skalnatých útesov...Canaria travel Azzuro FIRO tour Hechter Hydrotour ESO Čedok FIFO cestovná kancelária Globtour cestovná kancelária Intermedial s.r.o. Juven tour Kartago tours KOALA tours PEGAS tour RUEFA REISENSATUR SIAM travel SENECA tours TURANCAR Vítkovice tours Slovak Lines Student Agency

Back to top