Cyprus - ostrov bohyne lásky a krásy Afrodity, ktorá sa tu podľa legendy narodila.

Je najväčší ostrov vo východnom Stredozemí, ktorý sa nachádza južne od Turecka a zároveň  je tretím najväčším ostrovom Európy. Dve hlavné pohoria sú Pentadaktylos na severe a Troodos v strednej a juhozápadnej časti ostrova. Medzi nimi leží úrodná nížina Messaoria. Od tureckej okupácie severnej časti ostrova v roku 1974 sú cyperská a turecká komunita oddelené takzvanou zelenou líniou.

Základné informácie:

Oficiálny názov:  Cyperská republika

Hlavné mesto - Lefkosia – Nikósie. Vďaka tureckej okupácii z r. 1974 je mesto rozdelené na južnú časť patriacu cyperským Grékom, a na severnú časť, ktorá patrí tureckým okupantom. Vynechať by ste nemali Cyperskú univerzitu, starobylé opevnenie alebo mešity Bayraktar či Arablar.

Rozloha : 9 251 km²

Počet obyvateľov : 838 tisíc

Úradný jazyk : gréčtina, turečtina

Miestna mena : euro

Časový posun v lete : SELČ + 1 hod.

Doba letu : 2 hodiny 20 min.

Vstupné formality : Pre vstup na Cyprus sa vyžaduje platný cestovný doklad. 

Hlavné náboženstvo : cyperskí Gréci sa hlásia ku gréckej pravoslávnej cirkvi, cyperskí Turci k Islamu. Na Cypre pôsobí tiež maronitská, arménska, katolícka a anglikánska cirkev.

Doprava

Na Cyprus je možné sa dostať leteckou, ale aj lodnou dopravou. Na ostrove sú medzinárodné letiská v Larnake a Pafose.

Lodné spojenie ostrova s pevninou existuje z Limassolu s Gréckom, gréckymi ostrovmi a Egyptom. Z Larnaky je spojenie s Libanonom a Izraelom. Cena lodného lístku sa odvíja od dňa a spôsobu plavby.
Najlacnejší je palubný lodný lístok uprostred týždňa.

Na Cypre sa dá auto prenajať bez problémov ako na väčšine stredomorských ostrovov.

Po Angličanoch na ostrove zostal zvyk jazdy vľavo. Automobilových požičovní je po celom ostrove dostatok

Medzimestská doprava samozrejme existuje, zabezpečujú ju autobusy jazdiace od pondelka do soboty, ale cestovateľom sa môže javiť ako pomalá a nespoľahlivá, preto väčšina cestovateľov dáva prednosť požičaniu automobila.
Taktiež je možnosť cestovať zberným taxíkom alebo súkromným taxíkom (drahšia voľba).
Železničná sieť na ostrove neexistuje.

Podnebie na Cypre je subtropické, kúpanie v mori je možné v podstate po celý rok.

Svojim návštevníkom ponúka pláže s jemným svetlým pieskom a komfortné ubytovanie v luxusných hoteloch so širokým spektrom poskytovaných služieb. Na ostrove sú taktiež vynikajúce podmienky pre windsurfing, vodné lyžovanie a potápanie.

Cyprus je ideálny miestom aj pre mimosezónnu dovolenku, ponúka viac ako 300 slnečných dní v roku a minimálne množstvo zrážok.

Najzaujímavejšími miestami Cypru sú pohorie Troodos s monumentálnym kláštorom Kykko, hlavné mesto Nikózia, Archeologické múzeum, katedrála Sv. Jána a množstvo ďalších.

NAKUPOVANIE :

Obchody sú spravidla otvorené od rána do večera počas pracovných dní. Banky sú otvorené tiež počas pracovných dní. Na Cypre je veľa zmenární.

Cyprus rovnako ako väčšina stredomorských zemí poskytuje svojim návštevníkom výber zo širokej ponuky kožených a keramických výrobkov, nástenných kobercov a strieborných predmetov.
Rozhodne nič nepokazíte tým, keď pre vašich drahých priveziete z tohto ostrova víno, miestny syr alebo olivy.

Cyperskou delikatesou je zapečený grilovaný „halloumi“ syr. Je podávaný s čerstvou zeleninou, bylinkami a chlebom. Okrem syru halloumi na Cypre oceníte syr fetta. Skúsiť môžete taktiež Macaroni Pastitsio - jedlo zložené z niekoľkých druhov syra, bešamelu, muškátového oriešku a škorice. Miestni ho zbožňujú. Takisto ako v Grécku i tu si pochutnáte na moussace. A záver nezabudnite vychutnať v podobe presláveného likérového vína Commandaria.

PAMIATKY A ATRAKCIE :

 • Olympos – Najvyššia hora s nadmorskou výškou 1953 metrov.
 • Troodos – Pohorie s vodopádmi
 • Larnaka – Historické centrum, Minaret· Galata – Kostol archanjela Michaela
 • Kakopetria – Kostol Ajios Nikolaos s nádhernými freskami
 • Limassol – Stredoveký hrad zo 14. storočia
 • Paphos – Antické pamiatky, Bazilika, Chrysopolitissa Komplex, Mozaiky v dome Dionýza, Thézea
 • Agia Napa – Delfinárium, Kláštor, Jaskyne
 • Capo Greco – Juhovýchodný výbežok ostrova
 • Kalopanajiotis – Klášor Ajios Lambadhistis
 • Polis – Kostol Ajios Andronikos zo 16. storočia
 • Pelendri – Kostol Timiou Stavrou
 • Nikósia – Archeologické múzeum, Katedrála, Byzantské múzeum

Letoviská :

Ayia Napa - Na juhovýchode ostrova sa asi 40 km od Larnaky. Patrí k najobľúbenejším na Cypruse. Bývalo rybárskou dedinkou, kde od dôb Benátskej republiky ukrýva stredovú osemhranovú fontánu v kláštore z 8.storočia. Tento kláštor obklopuje pôvodný kostol z 8. storočia.

V súčasnosti turisti mieria do mesta skôr ako do centra turistického ruchu, ktorému dominuje známa pláž Nissi Beach, nádherná pláž pokrytá belostným pieskom na oboch stranách ohraničená skaliskami. Do mora je tu pozvoľný vstup, takže tu nájdete množstvo rodín s malými deťmi.

Limassol – dýcha kúzlom prímorskej kultúry a je oblasťou, kam sa každý rád vracia.

Vďaka bohatému nočnému životu a dobrému vínu získalo prezývku Malý Paríž.

Mesto Limassol, grécky nazývané Lemesos, je druhým najväčším mestom na Cypruse a jedným z najvýznamnejších turistických stredísk na ostrove. Tí, ktorí počas dovolenky chcú predovšetkým relaxovať, zaiste ocenia dlhé piesočné či piesčito-okruhliakové pláže. Tí, ktorí naopak vyhľadávajú skôr aktívnu dovolenku, privítajú ponuku miestnej kultúry a architektúry. Nachádza sa tu množstvo historických a archeologických zaujímavostí, múzea a parky. Nemali by ste vynechať návštevu pozostatkov antického mesta Amáthous (prechádzka necelých 500 metrov od centra mesta) a návštevu miestnej bazarovej štvrte, hrad Limassol zo 14. storočia, Medieval Muzeum umiestnené v hrade uchováva byzantské a stredoveké predmety, mešita Kebir Cami, Kourion – staroveké archeologické nálezisko, Episkopi – starobylý amfiteáter, hrad Koloss atď.

Protaras – letovisko ležiace na juhovýchodnom pobreží Cyprusu v oblasti Famagusta. Nachádza sa 60 km od Larnaky a asi 6 km od Aiya Napy. Pobrežie Protaras tvoria malé ostrovčeky a izolované útesy, morské jaskyne a romantické piesočné pláže. Tu si celkom iste nájdete skryté miestečko, ak budete túžiť po romanticky strávenom popoludní vo dvojici a to aj napriek tomu, že v lete je Protaras doslova nabitý turistami.

Larnaka - hovorí sa, že  je brána na Cyprus

Historickým predchodcom Larnacy bolo Kitium, antické kráľovstvo Cypru. Je jedným z hlavných dovolenkových stredísk na Cypre. Je tu množstvo pláží v dĺžke asi 25 km, pláže Phinikoudes a McKenzie boli ocenené za environmentálnu čistotu.

Vďaka priaznivej polohe a medzinárodnému letisku, ktoré leží pár kilometrov od centra mesta je Larnaka ideálnou "základňou" na preskúmanie celého Cypru.

Zaujímavé miesta – Archeologické náleziská a 6 múzeí sú v centre mesta, mešita Grand Mosque zo 16. storočia, kostol Agios Lazaros, prístavisko, soľné jazero Larnaka atď.

Paphos - Neďaleko Paphosu na pláži Petra tou Romiou sa podľa legendy z vĺn zrodila Afrodita.

Turistické stredisko na juhozápadnom okraji ostrova. Je známe vykopávkami odhalujúcimi kúzelné mozaiky z 3. a 5. storočia z domov Dionýsa, Orfea a Aiona alebo vily Thesea.
Ďalšou zaujímavosťou miestneho okolia sú hrobky kráľov v Kato Pafos. Celé mesto patrí na zoznam svetového dedičstva organizácie UNESCO.

Na Cypre sa snúbi história s láskavou súčasnosťou, a je iba na vás, čomu dáte prednosť.
Afroditin ostrov Vás určite nesklame!

 

Canaria travel Azzuro FIRO tour Hechter Hydrotour ESO Čedok FIFO cestovná kancelária Globtour cestovná kancelária Intermedial s.r.o. Juven tour Kartago tours KOALA tours PEGAS tour RUEFA REISENSATUR SIAM travel SENECA tours TURANCAR Vítkovice tours Slovak Lines Student Agency

Back to top